Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła antyatomowa kampania plakatowa

Tomasz Turczyn
Takich plakatów przeciwnicy atomu wydrukowali 2000
Takich plakatów przeciwnicy atomu wydrukowali 2000 MAT. B. STRACK
Przeciwnicy ewentualnego zlokalizowania elektrowni atomowej w okolicy jeziora Kopań (gm. wiejska Darłowo) przeszli do ofensywy. Bogusław Strack, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Wicie (sąsiaduje z Jeziorem Kopań - red.), że ruszyła kolejna kampania plakatowa wymierzona w atomówkę. To po tym, gdy atmosferę wokół rządowych planów podgrzał Franciszek Kupracz, wójt gm. Darłowo mówiący, że elektrownia atomowa stanie w gm. Darłowo. Wójt jednocześnie zastrzegł, że jest to informacja nieoficjalna oraz, że nie otrzymał żadnej decyzji od rządu.

- Wątpię, aby w powiecie sławieńskim stanął reaktor atomowy - ocenia Jan Szlufik, wójt sąsiedniej gm. Malechowo. - Ja stawiam na Żarnowiec.
Bogusław Strack (głowny organizator antyatomowych protestów w powiecie sławieńskim - red.) mówi, że ma wydrukowane 2000 plakatów. Są one bardzo sugestywne - opatrzone podpisem: "Strefa Śmierci elektrowni atomowej Kopań".
- Plakat jest bardzo ostry i ma zaszokować społeczeństwo. Ma zmusić do głębokich przemyśleń - wyjaśnia Strack. - Dotychczas nasze protesty były łagodniejsze i to lokalnej społeczności nie poruszało. Dlatego zaostrzamy ich formę.
Jednocześnie tłumaczy, że w powiat sławieński jest nastawiony w dużej mierze na turystykę i w jego ocenie atomówka odstraszy letników. Na jakim etapie jest wybór lokalizacji dla elektrowni atomowej? Jezioro Kopań zajmuje trzecie miejsce na wstępnej rządowej liście terenów, gdzie może stanąć atomówka. Pierwsze - Żarnowiec. Wyboru dokona Polska Grupa Energetyczna.
- PGE EJ1, jako podmiot umocowany przez znowelizowane prawo atomowe do wskazania lokalizacji, prowadzi prace związane z wyborem potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej - mówi Marta Lau z PGE. - Aktualnie spółka prowadzi analizę porównawczą poszczególnych potencjalnych lokalizacji z uwzględnieniem wybranych kryteriów. M.in.: odległość od źródeł wody chłodzącej, odległość od linii przesyłowych, odległość od najbliższych skupisk ludzkich (miast), bliskość obszarów Natura 2000, parków narodowych) oraz wybranych kryteriów techniczno-organizacyjnych. Czyli m.in. zagrożeń natury sejsmicznej i geologiczne. Brana też jest pod uwagę tektonika, bliskość lotnisk, istniejąca infrastruktura, zagrożenia powodziowe, odległość od ujęć wody, pól uprawnych i łowisk.
Według naszej rozmówczyni analiza jest opracowywana w oparciu o wiodące praktyki i uznane standardy międzynarodowe.
- Decyzja dotycząca wyboru trzech lokalizacji do przeprowadzenia dalszych badań podjęta zostanie w wyniku tej analizy - zapowiada M. Lau. - Jej ogłoszenie planowane jest na czwarty kwartał tego roku. Równocześnie prowadzone jest postępowanie przetargowe dotyczące badań lokalizacyjnych i środowiskowych, które zakończy się także w czwartym kwartale tego roku. Wyłoniona firma rozpocznie badania od 2012 roku. Decyzja co do ostatecznej lokalizacji planowana jest na koniec 2013 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto