Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostanie pożegnanie. Odszedł znany działacz z gminy Postomino ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Andrzej Lech
Andrzej Lech Arch pryw
Wspominamy Śp. Andrzeja Lecha, który znalazł miejsce spoczynku na cmentarzu w Naćmierzu (gmina Postomino).

Wspomnienie - gmina Postomino

Andrzej Lech urodził się 6 listopada 1933 r. w miejscowości Spławy w woj. lubelskim. Mąż Gertrudy, ojciec trójki synów- Marka, Sławomira, Błażeja i córki Doroty. Całe swoje życie związał z ziemią sławieńską a przede wszystkim z Nacmierzem i gm. Postomino. Miał tu swą Małą Ojczyznę, tu czuł się najlepiej, otoczony rodziną, przyjaciółmi, kolegami, znajomymi.

Przybył na te tereny wraz tuż po zakończeniu II wojny światowej. Trafił do Sławna i tutaj wziął ślub z wybranką życia - Gertrudą [patrz fot], gdzie rozpoczął pracę w byłej Powiatowej Radzie Narodowej zajmując się sprawami obsługi repatriantów, żona pracowała również w PRN, ale jako księgowa. Podczas organizacji Gromadzkiej Rady Narodowej w Nacmierzu przeniesiono go właśnie do tej miejscowości. Objął funkcję kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Natomiast na przydzielonym gospodarstwie zaczął tworzyć indywidualne gospodarstwo rolne nastawione na produkcje zwierzęcą. Gdy gmina została przeniesiona do Postomina podjął pracę w Międzykółkowej Bazie Maszynowej w Nacmierzu jako magazynier. Stając się działaczem Kółkowym i Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Po powstaniu woj. słupskiego, podjął pracę w Wojewódzkim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Słupsku, obsługując teren Ggm. Postomino. Zorganizował tu 23 Koła Gospodyń Wiejskich wyposażając je w niezbędny sprzęt służący ich działalności. Organizował liczne konkursy takie jak np. coroczny Konkurs Kwiatów i Warzyw, pokazy wyrobów garmażeryjnych i piekarniczych oraz coroczne obchody Dnia Kobiet, czy dożynki.

Po likwidacji woj. słupskiego i rozpadzie Wojewódzkiego Związku Rolników Andrzej Lech - w 1999 r. - przeszedł na emeryturę. Przez cały okres swojej działalności był aktywnym działaczem Kół Gospodyń Wiejskich, Kółek Rolniczych, ZSL, Polskiego Stronnictwa Ludowego, wielokrotnym radnym powiatowym, gminnym i przewodniczącym Rady Gminy Postomino. W dowód uznania jako pierwszy mieszkaniec gminy Postomino otrzymał najwyższe odznaczenie ruchu ludowego - Medal Wincentego Witosa oraz wiele innych odznaczeń państwowych między innymi Polonia Restituta.

Pokój Jego Duszy.

Sławno. Z kroniki Zespołu Szkół Agrotechnicznych ZDJĘCIA

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto