Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaża i Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem, ale ponad 100 lat temu. Tak wyglądała kuracja. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Uzdrowisko Dąbki słynie z walorów nadmorskich, bo jest położone nad Bałtykiem. Jesteście ciekawi, jak tu było 100 lat temu? Dotarliśmy do unikatów kolekcjonerskich. Zobaczcie stare pocztówki, zdjęcia z Dąbek i Dąbkowic. Pochodzą one z prywatnej kolekcji. Prezentujemy je po raz pierwszy. To prawdziwe unikaty!

Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem. Tak tu było 100 lat temu

W Dąbkach pod koniec XVIII wieku mieszkało 250 osób. Byli to głównie rolnicy i rybacy. Wieś liczyła 44 budynki i 45 gospodarstw rodzinnych. Elektryfikacja Dąbek miała miejsce w 1918 roku. A one same jako kąpielisko nadmorskie i uzdrowisko rozpoczęło swoją karierę na początku XX wieku.

W 1939 roku w Dąbkach była szkoła, dwie karczmy oraz sanatoria należące do Berlińskiej Kasy Chorych. I właśnie do takich unikalnych zdjęć dotarliśmy. Patrz galerię powyżej. Ostseebad Neuwasser - czyli Dąbki lub kąpielisko Dąbki koło Darłowa. Dodajmy, że część starych pocztówek wydane zostały przez Alberta Mewes.

Do Dąbek przybywało coraz więcej turystów - kuracjuszy i nawet wydawano okolicznościowe foldery reklamujące pobyt w określonych miejscach.

Dąbki znajdują się nad Bałtykiem w gminie Darłowo, woj. zachodniopomorskie. Zapraszamy Was w niesamowitą podróż 100 lat wstecz. Zobaczcie, jak wówczas wypoczywało się w Dąbkach nad Bałtykiem.

Damkeort... Dąbkowice to mała miejscowość letniskowa położona między brzegiem Bałtyku, a jeziorem Bukowo znajdującym się w centrum Uzdrowiska Dąbki.

Uzdrowisko Dąbki - 15 lat istnienia

Uzdrowisko Dąbki położone jest w centralnej części Pobrzeża Słowińskiego, urozmaiconej pojedynczymi wałami moren czołowych, dochodzących do 134 m n. p. m. w okolicy Koszalina. Wybrzeże morskie w okolicy Dąbek jest płaskie, z szeroką piaszczystą plażą, otoczoną pasmem nadmorskich wydm, porośniętych głównie sosną zwyczajną i sosną czarną.

W południowej części miejscowości znajduje się jezioro Bukowo o powierzchni 18 km2, powstałe w czasie transgresji morskiej, kiedy to utworzona zatoka została zamknięta przez mierzeję. Wzdłuż brzegu morza ciągnie się przepiękna sześciokilometrowa promenada leśna. Dąbki położone są w strefie klimatu nadmorskiego, silnie oddziałującego na organizm ludzki, złagodzonego obszarami leśnymi oraz bliskością rozległego jeziora Bukowo. Ten szczególny klimat, odznaczający się działaniem bodźców ochładzających, uwarunkowanych temperaturą powietrza, większą jego wilgotnością i silniejszym wiatrem typowym dla strefy kontaktowej ląd-powietrze, wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń. Wpływ klimatu morskiego na organizm człowieka.

Czyste, wilgotne i chłodne powietrze bardzo dobrze wpływa na usprawnienie układu oddechowego. Przebywanie w tym klimacie sprzyja pogłębianiu się oddechu oraz zwiększeniu pojemności oddechowej płuc. Klimat nadmorski wybitnie korzystnie wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych i alergii, tak licznie występujących dzisiaj u dzieci i dorosłych.

Powietrze nadmorskie charakteryzuje się zwiększoną zawartością jodu. W ciepłej porze roku, podczas pogody słonecznej, występuje tzw. bryza morska i lądowa, spowodowana różnicami w nagrzaniu się powietrza nad morzem i lądem. To korzystne zjawisko biometeorologiczne wpływa na łagodzenie bodźców termicznych oraz na zwiększenie zawartości aerozolu morskiego i jodu w strefie przybrzeżnej, co ma duże znaczenie szczególnie dla aklimatyzacji dzieci w wieku od 3 do 6 lat, przyjeżdżających do Dąbek z bardzo zanieczyszczonych środowisk miejskich.
Bodźce klimatu nadmorskiego, charakterystyczne dla Dąbek, prowadzą do usprawnienia mechanizmów termoregulacyjnych i hartowania organizmu , przebywanie w tym klimacie sprzyja zmniejszeniu wrażliwości na zmiany warunków meteorologicznych, a tym samym skłonności do przeziębień. Podstawowym wskazaniem klimatycznym w profilu chorób układu oddechowego są walory higieniczne powietrza, bez zanieczyszczeń pyłowych i gazowych.

Dąbki, jako miejscowość o czystym powietrzu, spełniają w całej rozciągłości te wskazania - w promieniu wielu kilometrów nie ma źródeł emisji zanieczyszczeń, a duże obszary leśne stanowią dodatkową ochronę przed ich napływem.W powietrzu jest duża ilość fitoncydów o działaniu bakterio- bójczym, bakteriostatycznym i stymulującym układ oddechowy człowieka. Znaczne zróżnicowanie klimatu miejscowości (mikroklimat plaży, specyficzne warunki klimatyczne strefy nadmorskiej, zieleni leśnej - głównie sosnowego boru - i jeziora) sprzyjają dawkowaniu dzieciom różnych bodźców klimatycznych.

Od 1989 roku w Dąbkach z dużym powodzeniem leczone są dzieci w różnym wieku, nawet te najmniejsze, które przebywają na kuracji najczęściej pod opieką swoich matek. Pobyt matki z dzieckiem eliminuje stres spowodowany rozłąką, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dobre efekty lecznicze. Dzieci przystosowują się szybko do nowych warunków i nawet niezbyt długie pobyty w sanatorium dają wymierne korzyści zdrowotne.Nasze obserwacje wykazują, że pobyt w Dąbkach poprawia ogólne samopoczucie, wentylację płuc, czynności układu krążenia, poprawia łaknienie, sen, zwiększa aktywność psychoruchową. Nasi kuracjusze często przyjeżdżają ponownie dla utrwalenia efektów leczenia. Po wielu latach starań działalność sanatoryjna w Dąbkach została uwieńczona nadaniem miejscowości statusu uzdrowiska.

W sanatoriach w Dąbkach leczone są m.in.:

  • choroby układu oddechowego
  • choroby układu krążenia
  • schorzenia reumatyczne w okresie podostrym i przewlekłym
  • choroby przewodu pokarmowego
  • nerwice
  • moczenie nocne.

Sanatoria, w których pracuje wykwalifikowana kadra medyczna, corocznie wzbogacane są o najnowocześniejsze urządzenia lecznicze. Odkryte złoża borowiny są bardzo dobrej jakości. Badania geologiczne wykazały też występowanie złóż chlorkowo-sodowych. W najbliższej przyszłości należy rozpoznać możliwość eksploatacji złóż wód geotermalnych. Nowo powstałe Uzdrowisko Dąbki ma więc szerokie perspektywy. Pragniemy również rozwinąć dotychczasową działalność w zakresie leczenia dzieci dotkniętych chorobami nowotworowymi.

Niezwykły koncert w Sławnie przy fontannie. Byliście tutaj? ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto