Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sławieński: Rolnicy zapowiadają protest - blokadę S-6 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tomasz Turczyn
- Po klęsce suszowej miała być udzielona rządowa pomoc - mówi Zdzisław Sieradzki, przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Sławnie. - Rządzący obiecywali, że będzie ona do końca listopada i tak wielu rolników wydłużało terminy płatności swoich zobowiązań finansowych. Liczyliśmy też na dopłaty za 2018 rok, których to zaliczki miałby być na poziomie 70 procent naliczeń. Miały być, ale w wielu przypadkach nie były.

Rolnicy wytykali, że w gminie wiejskiej Darłowo i gminie Postomino wypłacana pomoc - do 30 listopada 2018 r. - została ograniczona do kilku procent należnej kwoty i często wynosiła około 3000 zł ryczałtu.

- Słyszymy, że ARMiR miał wypłacać od 3 grudnia wyrównanie do dopłat. Tylko, gdzie i komu? - czytamy w petycji skierowanej do Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej z prośbą o interwencję.

- Z drugiej strony wójtowie odmawiają rolnikom umorzeń podatków twierdząc, że ci mają rządową pomoc suszową - mówi Zdzisław Sieradzki. - I tak się kółko zamyka. Mamy kłopoty z uwagi na kolejny kiepski rok dla plonów, ale także kłopoty związane z tym, że czekamy na pieniądze, które powinniśmy dostać.

Jeden z rolników zaprezentował „Dz. Sławieńskiemu” pismo jakie uzyskał 12 grudnia z ARMiR-u.

- Wniosek o pomoc za straty w uprawach złożyłem we wrześniu, a teraz otrzymałem odpowiedź, że termin został wydłużony rozpoznania mojej sprawy do końca stycznia 2019 roku - mówi nasz rozmówca. - Argumentowano to kontrolą wniosku, jaką należy wykonać.

Zdzisław Sieradzki stwierdza, że takich rolników jest więcej.

- Liczyliśmy na rządową pomoc w tym roku, ale termin się przeciąga. Bo inaczej tego nie można nazwać - ocenia. - Sądzimy, że rządowi brak pieniędzy na wypłatę należnych nam pieniędzy i chce to zrobić z kolejnego budżetu na 2019 rok.

Rolnicy napisali petycję opisującą ich sytuację. Wysłali ją też do Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, prezesa ARMiR w Warszawie, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych.

- Są wśród nas rolnicy, którym grozi utrata płynności finansowej - mówiono podczas posiedzenia Powiatowej Izby Rolniczej w Sławnie.

Wskazywano, że rolnicy mają kredyty do spłacenia i mówiono, że banki nie pytają o to, czy rząd przekazał pieniądze, czy nie.

- Po prostu rata kredytu musi być spłacona - mówi Zdzisław Sieradzki.

Leszek Dydyna, rolnik z Darłowa wskazuje, że część rolników dostała obiecaną rządową pomoc i dopłaty.

- Ja zawsze wnioski składam szybko i wtedy mam szybciej pieniądze - mówi.

Nie zmienia to faktu, że rolnicy podczas posiedzenia Powiatowej Izby Rolniczej mówili, że rozważają zorganizowanie protestu. Konkretnie blokady ekspresowej drogi S-6. Chcą tu wjechać ciągnikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto