Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czytelniczka prosi o interwencję. Chodzi o remont drogi 203 w gm. Postomino. Mamy odpowiedź

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Czytelniczka ze Sławna mówi o uciążliwości remontu drogi 203 na terenie gminy Postomino. Tą drogą dojeżdża do pracy pod Ustką. Nasza rozmówczyni opisuje m.in.. że światła kierujące ruchem wahadłowym mają usterki. Mówi też o dziurach w jezdni.

Remont drogi wojewódzkiej 203 w powiecie sławieńskim

- Remont jest uciążliwy i mamy sporo uwag od mieszkańców naszej gminy w tej sprawie - mówi Janusz Bojkowski, wójt gm. Postomino. - Na bieżąco je przekazujemy wykonawcy i Zachodniopomorskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Byłem obecny na radzie budowy drogi 203 i tam mówiłem o uwagach mieszkańców.

Po naszej interwencji ZZDW przyjrzał się sprawie bardzo dokładnie wysyłając na miejsce swoich pracowników, którzy rozmawiali z wykonawcami. Poniżej obszerna odpowiedź Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie:

- W tym roku zakończy się ostatni etap prowadzonej od 2010 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego przebudowy drogi wojewódzkiej nr 203, która jest najkrótszą drogą z Koszalina do Darłowa i dalej do Ustki. Jest to kolejna inwestycja w zachodniopomorskim, która jest realizowana dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej, tym razem z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego na lata 2021 – 2027. Wartość podpisanej z wykonawcą umowy, czyli koszt samych robót budowlanych opiewa na ponad 116 mln zł brutto - informuje ZZDW Koszalin. - Przebudowywany aktualnie odcinek jest najdłuższym z tych, które weszły do tej pory do realizacji. Ma ponad 22,6 kilometra długości. Dotychczasowe przebudowy objęły już całą pozostałą część tej drogi – 10-kilimetrowy odcinek Koszalin – Iwięcino, 11,4-kilometrowy Iwięcino- Dąbki, 8-kilometrowy Dąbki – Darłowo i przebudowaną w 2018 r. ul. Tynieckiego w Darłowie (1,8 km). Droga przebudowana została również po stronie województwa pomorskiego. Przebudowa rozpoczęła się wiosną minionego roku. Na odcinkach objętych robotami drogowymi, ruch z powodu wymiany konstrukcji drogi, odbywa się połówkami jezdni.  Występują ograniczenia prędkości i wahadła. Konstrukcja drogi jest wzmacniana, a jezdnia na całym odcinku poszerzana do normatywnych 7m. W miejscowościach budowana jest kanalizacja deszczowa, nowe chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe i zjazdy. Usuwane są kolizje z istniejącymi sieciami. Zaawansowanie prac oceniane jest aktualnie na poziomie 35%.
Większość dużych inwestycji drogowych, wchodzi zimą w okres przerwy technologicznej. Rozmoknięty lub zmrożony grunt oraz zalecenia producentów materiałów i chemii budowlanej, dotyczące dopuszczalnej temperatury ich użycia, mają decydujący wpływ na wyhamowanie robót budowlanych. Tam gdzie zostały one przerwane, kierowcy nadal napotykają na utrudnienia w ruchu. Tak jest właśnie na DW203 między Darłowem i granicą województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Podobnie jak na innych przebudowywanych drogach, za plac budowy i stan nawierzchni w okresie przebudowy, odpowiada wykonawca robót.(...)

ZZDW akcentuje, że duży zakres prac jest uciążliwy zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców okolicznych wsi, którzy na co dzień korzystają z DW203.

- Ich uwagi dotyczące problemów z sygnalizacją świetlną na wahadłach, czy ubytkami w nawierzchni jezdni, są na bieżąco przekazywane przez ZZDW zarówno wykonawcy robót, jak i inspektorowi nadzoru - podkreśla ZZDW. - Podczas ostatniej kontroli, przeprowadzonej pod koniec grudnia przez ZZDW, na budowie pracowały ekipy, które usuwały ubytki w nawierzchni jezdni i na poboczach za pomocą tzw. destruktu asfaltowego. Zimą, gdy do napraw nawierzchni można używać jedynie mieszanek wbudowywanych na zimno, tego typu działania są jednak mało skuteczne. Obfite opady deszczu, z którymi mieliśmy do czynienia praktycznie w całej drugiej połowie grudnia i które nadal występują, powodują niemal natychmiastowe wypłukiwanie wypełnionych przestrzeni. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim dostosować prędkość do warunków panujących na drodze i obowiązującej organizacji ruchu. Roboty budowlane planowo powinny zakończyć się latem tego roku.

Spłonęły dwa auta w Sławnie, dwa uszkodzone. Zdjęcia, wideo ...

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto