Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie obradowało Stowarzyszenie S6. W spotkaniu wziął udział burmistrz Sławna [ZDJĘCIA]

Tomasz Turczyn
Obrady Stowarzyszenia S6 w Koszalinie
Obrady Stowarzyszenia S6 w Koszalinie FOT.NM
Budowa drogi ekspresowej S6 na odcinku od Sianowa przez Sławno, Słupsk i Lębork do Trójmiasta miała się rozpocząć w 2018 r. W 2015 r. ogłoszono przetargi na niektóre odcinki trasy. Jesienią 2016 r. ówczesny wiceminister infrastruktury i budownictwa zapowiedział opóźnienie inwestycji. W ostatnim czasie minister infrastruktury - Jerzy Kwieciński zapowiedział, że wykreślony wcześniej z realizacji, a kluczowy dla Pomorza odcinek drogi S6 od Koszalina do Lęborka powstanie do 2023 roku. Ok. 150-km odcinek ma powstać w formule partnerstwa publicznoprywatnego.

O budowę S6 od wielu lat apelowali do rządu i parlamentarzystów mieszkańcy, samorządowcy i przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. Zdaniem samorządowców Pomorze Środkowe jest regionem najbardziej wykluczonym komunikacyjnie w kraju. W lipcu ub. roku samorządowcy i przedsiębiorcy ziemi koszalińskiej i słupskiej zaapelowali też do Komisji Europejskiej o wsparcie ich działań w sprawie budowy drogi ekspresowej S6 na całym jej przebiegu.

Na początku roku KE poinformowała, że na budowę drogi ekspresowej S6 w północnej Polsce z funduszy polityki spójności trafi 232 mln euro. ​ Droga ekspresowa S6 o długości ok. 330 km ma połączyć Szczecin, Police, Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Trójmiasto z autostradą A1. Obecnie odcinki S6 powstają na terenie województwa zachodniopomorskiego od Goleniowa do Koszalina. Gdański oddział GDDKIA finalizuje przetargi na projekt i budowę trzech odcinków trasy S6 od Gdyni do Bożegopola Wielkiego.

W tym tygodniu w Koszalinie spotkali się przedstawiciele Stowarzyszenia S6.**W spotkaniu uczestniczył Zarząd Stowarzyszenia, w skład którego wchodzą:** Krzysztof Frankenstein - burmistrz Sławna, Piotr Jedliński – prezydent Koszalina, Barbara Dykier - wójt gminy Słupsk, Marek Biernacki - zastępca prezydenta miasta Słupska oraz Rafał Konon - wicestarosta słupski.

Ponadto w posiedzeniu zarządu udział wziął Piotr Zientarski - senator RP. Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Samorządowe S6 zostało utworzone pod koniec 2013 r. Do członków Stowarzyszenia należą samorządy: gminy i powiaty z terenów województw zachodniopomorskiego oraz pomorskiego, znajdujące się na trasie planowanej drogi ekspresowej S6 Szczecin – Gdańsk, zainteresowane wspólnym działaniem na rzecz przyspieszenia realizacji inwestycji. Celem Stowarzyszenia jest współdziałanie w promowaniu idei budowy drogi ekspresowej S6, wspieranie przygotowania i realizacji inwestycji związanej z budową tej trasy oraz współpraca w zakresie wykorzystania potencjału gospodarczego i społecznego terenów przyległych do drogi ekspresowej S6, a także ochrona interesów jego członków.


Podczas spotkania Zarząd Stowarzyszenia
omówił dwie uchwały z wystąpieniami do ministra infrastruktury - Andrzeja Adamczyka. Pierwsza z nich mówi o wykorzystaniu oszczędności zgromadzonych w Krajowym Funduszu Drogowym w 2017 r., pochodzących z rozstrzygnięcia postępowań przetargowych na zadania związane z budową krajowej sieci autostrad i dróg ekspresowych i przesunięciu ich na listę priorytetową Programu Budowy Dróg Krajowych, na której to znajdują się na liście rezerwowej odcinki trasy ekspresowej S6: Koszalin – Słupsk, Słupsk – Lębork, Lębork – DK nr 6 w okolicach Bożegopola Wielkiego.

Uchwała mówi o przesunięciu środków i rozpoczęciu realizacji tych inwestycji w bieżącym okresie programowania. Druga uchwała mówi o wyrażeniu zgody na nadanie trasie ekspresowej S6 symbolicznej nazwy „Via Pomerania”, która mogłaby funkcjonować zwyczajowo obok oficjalnej numeracji krajowej dla tej arterii komunikacyjnej, podkreślając jej rangę i kreując silną markę identyfikacyjną i promocyjną dla mieszkańców i samorządów Pomorza położonych w zasięgu oddziaływania trasy, promującej walory turystyczne i gospodarcze Łacińska nazwa „Via Pomerania” oznacza w tłumaczeniu na język polski „Drogę Pomorza” i nawiązuje do nazwy historycznego regionu Pomorza czyli „krainy leżącej nad morzem”.

Ostateczne głosowanie nad nazwą VIA POMERANIA nastąpi podczas Walnego Zgromadzenia, które będzie miało miejsce 15 maja 2018 roku w Słupsku.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto