Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

SKŁO44 z Darłowa wyróżnione w konkursie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Od lewej: T. Sobieraj, M. Burduk i ostatni z lewej: A. Klimowicz
Od lewej: T. Sobieraj, M. Burduk i ostatni z lewej: A. Klimowicz Mat DOK Darłowo nadesłane M. Burduk
Pracownia Ceramiczna SKŁO 44 wyróżniona w konkursie: „Najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Zachodniopomorskiego”. Wicemarszałek Tomasz Sobieraj odwiedził też Darłowo i tam wręczył laur.

SKŁO44 z Darłowa z laurem zachodniopomorskim

- Z nieukrywaną radością informujemy, że zostaliśmy zauważeni i wyróżnieni w ogłoszonym w 2022 roku konkursie, którego organizatorem był Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, a patronat nad nim objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego - mówi Magda Burduk, dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury.

W poniedziałek - 20 listopada 2023 Magda Burduk – dyrektor DOK odebrała z rąk wicemarszałka Tomasza Sobieraja prestiżowe wyróżnienie. Przyznane ono zostało Pracowni Ceramicznej Skło44.

- Nie ukrywam zadowolenia i dumy - mówi M. Burduk. - Mała pracownia, która jest naszą perełką konkurowała z dużymi inwestycjami, radość z tego tym większa a wyróżnienie to smakuje jak najlepsza nagroda i ma smak sukcesu.

- Wyniki XIII edycji konkursu na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego” pokazują w szczególności inwestycje, które mają duże znaczenie dla lokalnych społeczności. To właśnie realizacja takich przedsięwzięć realnie wpływa na poprawę życia mieszkańców, ale też aktywizuje do działania. Tak było na przykład w niewielkiej wsi Kwasowo w gminie Sławno. Warto też podkreślić, że część pokazywanych w konkursie projektów została przeprowadzona tylko dzięki środkom unijnym – mówi wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Pracownia Ceramiczna Skło 44 powstawała w niełatwym czasie pandemii w całkowitym lockdownie. Była to inwestycja niskobudżetowa (jak na taką inwestycję) a to za sprawą ogromnego zaangażowania, poświecenia i oddania pracowników DOK Darłowo, którzy minimalizując koszty wykonali część prac sami. W efekcie powstała nowa i niezależna pracownia spełniająca wszystkie wymogi i kryteria, w tym dostępności - stając się obiektem użyteczności publicznej. Całość inwestycji – w tym koszty remontu i wyposażenia – wyniosły 80.000,00 zł.

- Pracownia Ceramiczna w Darłowie, która znacznie ożywiła naszą ofertę. Prowadzone są tu regularne zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Realizujemy także w niej zajęcia pokazowe dla szkół i przedszkoli. Lepimy cuda z gliny z seniorami i innymi grupami działającymi w mieście. Organizujemy warsztaty i wytwarzamy unikatowe pamiątki z Darłowa – np. kamieniczki. Miejsce to jest dostępne także dla osób z dysfunkcjami dzięki temu, że realizując je minimalizowaliśmy możliwość wystąpienia barier infrastrukturalnych - dodaje M. Burduk. - Stworzyliśmy miejsce dla każdego. Otwarte na człowieka i sztukę, a teraz powiększamy je o Galerię Marynistyczną i Rybacką.

Wyróżnienie dla DOK Darłowo w obecności burmistrza Darłowa – Arkadiusza Klimowicza – Magdzie Burduk przekazał wicemarszałek województwa – Tomasz Sobieraj. Podczas wręczenia wyróżnienia obecni byli ponadto: Pracownicy Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, pracownicy Darłowskiego Ośrodka Kultury, Biura Promocji Miasta Darłowa, Biura Burmistrza i uczestnicy zajęć z Klubu Seniora - Seniorze Trzymaj Formę.

Pozostałe konkursowe wyróżnienia

Park w Tychowie wyróżniony za prośrodowiskowe rozwiązania

Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna województwa zachodniopomorskiego za realizację inwestycji pn. „Budowa Parku Miejskiego w Tychowie. Celem utworzenia parku było stworzenie miejsca rekreacji i wypoczynku. Na terenie parku wykorzystano m.in. elementy ogrodów sensorycznych, utworzono cztery fontanny o powierzchni 50 m kw., zamontowano budki lęgowe dla owadów i zwierząt. Do dyspozycji jest też plac dla młodzieży.

Wyróżnienie odebrał burmistrz Gminy Tychowo Robert Falana i Projektantka Parku Pracownia Architektury Krajobrazu „Trzy Małe Drzewka” Natalia Maćków.

Wyróżnienie przyznano za prośrodowiskowe rozwiązania sprzyjające retencji wody, zwiększające bioróżnorodność i służące oszczędności energii.

Spójna koncepcja w Łobzie

Wyróżnienie otrzymała także Gmina Łobez za rewitalizację zdegradowanego placu rekreacyjnego przy ul. Niepodległości wraz z rozbudową promenady. Dzięki realizacji mieszkańcy zyskali nowoczesny plac miejski, którego integralną część stanowi scena koncertowa. Ponadto, chcąc stworzyć spójną przestrzeń miejską wprowadzono ścieżkę przebiegającą od przystani kajakowej wzdłuż rzeki Regi i łączącą się z promenadą. Samorząd na przeprowadzenie niezbędnych prac uzyskał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Dotacja wyniosłą 4 mln zł. Projekt przedsięwzięcia wykonało BiASTUDIO Gaweł Biedukiewicz i Tomasz Kuriański ze Szczecina.

Wyróżnienie dla Centrum Kultury 105 w Koszalinie

W kategorii najlepszy obiekt użyteczności publicznej drugie wyróżnienie Komisja przyznała Centrum Kultury 105 w Koszalinie za przebudowę i wyposażenie Amfiteatru im. Ignacego Paderewskiego.

Organizatorem Konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Zachodniopomorskiego” jest Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Obsługę Konkursu prowadzi Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Patronat nad Konkursem sprawuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Przyznawane nagrody i wyróżnienia w konkursie mają charakter honorowy.

Wójt Ryszard Stachowiak odbiera laur od wicemarszałka Tomasza Sobieraja

Najlepsza przestrzeń publiczna w zachodniopomorskim jest w K...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto