Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja. Zobaczcie propozycję koncepcji zagospodarowania głównego placu w Sławnie

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Trwają prace przy opracowaniu koncepcji architektoniczno-projektowej i funkcjonalnej dla zadania pn. Przebudowa śródmiejskiego placu Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Sławnie. Koncepcja wskazuje propozycję potencjalnego zagospodarowania centrum Sławna oraz jego najbliższego otoczenia. Uwaga! Konserwator Zabytków zaleca m.in. likwidację obecnego kwietnika z lampą oświetleniową i przywrócenie historycznej formy zagospodarowania placu.

Jak może wyglądać plac kardynała Wyszyńskiego w Sławnie?

Szachownicowy układ urbanistyczny średniowiecznego Sławna widnieje w rejestrze zabytków pod numerem 556 decyzją z dnia 14 lutego 1966 roku. Ten układ urbanistyczny znajduje się w granicach nieistniejących już murów miejskich. Ograniczają go dwie istniejące do dziś bramy: Brama Koszalińska i Brama Słupska. Rynek - obecnie pl. Wyszyńskiego - jest centralnym elementem średniowiecznego układu szachownicowego.

Przygotowana wstępnie koncepcja obejmuje kompleksową modernizację placu i połączona jest z umiejscowieniem małej architektury i uatrakcyjnieniem terenu dla współczesnego uczestnika wydarzeń kulturalnych oraz dostosowaniem historycznego układu miejskiego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teren jest położony w strefie „A” bezpośredniej ochrony konserwatorskiej oraz obowiązuje tutaj miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z wytycznymi Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zaleca się w pierwszej kolejności usunięcie asfaltu z ulic otaczających plac. Zaleca się również zachowanie lub odtworzenie historycznej nawierzchni placu i ciągów pieszych. Konserwator Zabytków wskazuje również na likwidację obecnego kwietnika z lampą oświetleniową i przywrócenie historycznej formy zagospodarowania placu.

W chwili obecnej koncepcja jest na bieżąco konsultowana i dostosowywana pod wytyczne Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i odpowiednich źródeł finansowania zewnętrznego, rozpocznie się etap realizacji projektu.

Tak wyglądało Sławno w 2003 roku

Tak wyglądało Sławno 21 lat temu na zdjęciach naszej redakcji

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto