Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Inwazja bobrów w powiecie sławieńskim. Zdjęcia, wideo. Zatopiły łąkę

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Bobry można spotkać na każdym kroku - lub natknąć się na ich ślady, które pozostawiają - w pobliżu rzeki Wieprzy oraz jej dopływów na terenie powiatu sławieńskiego. Wędkarze mówią o inwazji tych zwierząt. Zwierzęta tną drzewa, budują tamy, podtapiają...

Inwazja bobrów w powiecie sławieńskim

od 16 lat

- Bobrów jest na naszym terenie dużo - potwierdza Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno. - Zwierzęta te mają to do siebie, że rodzinnie żyją około roku czasu. Później, mówiąc wprost, rodzice wyrzucają dzieci z domu, aby się one usamodzielniły. Czyli muszą sobie znaleźć miejsce do zamieszkania. W taki sposób postępuje ekspansja bobrów. A w miejsce usamodzielnionych przychodzi na świat kolejne potomstwo. Bobry są praktycznie wszędzie nad rzeką Wieprzą od okolic Sławna po Darłowo.

Nadleśniczy mówi, że zwierzęta piętrzą wodę budując charakterystyczne tamy i żeremia [konstrukcja ochronno - lęgowo - red.] z drewna.

- W okolicy Gwiazdówka (gmina Sławno) zwierzęta tak spiętrzyły wodę w jednej z lokalnych rzeczek, że zalała ona dużą leśną łąkę - mówi nadleśniczy. - W miejscowości Żytnik (gmina Malechowo) pocięły las mocno i widać, że próbują się brać za wieloletnie drzewa na, których są ślady ich zębów. Kłopotem dla nas jest to, że zwierzęta te wchodzą na tereny leśnych upraw i niszczą młode drzewka. Nie przeszkadza im ogrodzenie, które pokonują.

Nadleśniczy mówi, że bobry są objęte ochroną gatunkową.

- Co prawda w uzasadnionych przypadkach można wystąpić o ich odstrzał kontrolowany, ale trzeba to umotywować - zaznacza. - Na terenie Nadleśnictwa Sławno bobry nie spowodowały żadnej katastrofy, ale na bieżąco monitorujemy sytuację i populację tych zwierząt. Na szczęście na naszym terenie nie ma wielu miejsc, gdzie bobry mogą wyrządzić szkody, które by bezpośrednio przełożyły się na zagrożenie na przykład na podtopienie, jakiejś wsi. Jednakże dostrzegamy również, że gryzonie mają - kopią - swoje nory w wałach przeciwpowodziowych na rzece Wieprzy. I na to także zwracamy uwagę.

Jak rozpoznać miejsce gdzie bytują bobry? Bardzo łatwo. Zwierzęta ścinają drzewa swoimi zębami i przypomina to ostrzenie ołówka. Inną oznaką ich pobytu są tamy z drewna oraz żeremia, które wykonują na ciekach wodnych.

- W kilku miejscach na terenie powiatu widać podwyższony poziom lokalnych dopływów rzeki Wieprzy i to na bieżąco jest również przez nas kontrolowane i, gdy trzeba reagujemy - mówi Tadeusz Lewandowski. - Coraz częściej będziemy trafiali na bobry, bo ich populacja się rozrasta z roku na rok.

Terytorialny, rodzinny

W naszych warunkach występuje bóbr zwyczajny. Jest gryzoniem o masie do 29 kilogramów i długości nawet 110 cm. Jest zwierzęciem silnie rodzinnym, monogamicznym, terytorialnym i do tego wiedzie nocny tryb życia.

Bóbr może przebywać pod wodą, bez zaczerpnięcia powietrza aż 15 minut. Zwierzęta te mają bardzo silne zęby - siekacze i potrafią nimi ściąć drzewo nawet o średnicy metra. Jedna rodzina bobrza to zwykle od czterech do aż 10 osobników. Jej terytorium obejmuje obszar do 4 kilometrów. Bobry żerują w pasie do 20 metrów od linii brzegowej danej rzeki. Żywią się m.in. roślinnością wodną i lądową, czy korzonkami.

Łosie nie wiedziały, że są podpatrywane. Zobacz co robiły Zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto