MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby kolekcjonera z gminy Darłowo. Niezwykłe m.in. z 1930 roku. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Wybraliśmy się do kolekcjonera, który pokazał NAM swój zbiór starych pocztówek z powiatu sławieńskiego oraz dokumentów, które też kolekcjonuje. To wszystko prezentujemy po raz pierwszy. Stare pocztówki są np. z datą 15.06.1930 r. i widzimy na nich wejście do portu Darłowo.

Skarby z prywatnej kolekcji - unikaty

Zobaczcie niezwykłe poniemieckie pocztówki m.in. z miejscowości Jarshagen - Stary Jarosław w gminie Darłowo. Nasz rozmówca mówi, że są one unikalne, bo pojawiają się bardzo rzadko w prywatnych kolekcjach. Tak samo z miejscowością Grupengagen - Krupy i Kopnitz, - Kopnica lub Alt - Wieck - Wiekowo, Schlawin - Słowino w gm. Darłowo.

- Jestem mieszkańcem gminy Darłowo i żywo interesuję się historią tego terenu. Stąd mam zbiór widokówek poniemieckich z tego regionu. Ale także z innych miejsc na Pomorzu. Wchodzę też w poniemieckie dokumenty i są one bardzo ciekawym świadectwem historycznym - mówi nasz rozmówca.

Polecamy Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem w gm. Darłowo

Uzdrowisko Dąbki położone jest w centralnej części Pobrzeża Słowińskiego, urozmaiconej pojedynczymi wałami moren czołowych, dochodzących do 134 m n. p. m. w okolicy Koszalina. Wybrzeże morskie w okolicy Dąbek jest płaskie, z szeroką piaszczystą plażą, otoczoną pasmem nadmorskich wydm, porośniętych głównie sosną zwyczajną i sosną czarną.

W południowej części miejscowości znajduje się jezioro Bukowo o powierzchni 18 km2, powstałe w czasie transgresji morskiej, kiedy to utworzona zatoka została zamknięta przez mierzeję. Wzdłuż brzegu morza ciągnie się przepiękna sześciokilometrowa promenada leśna. Dąbki położone są w strefie klimatu nadmorskiego, silnie oddziałującego na organizm ludzki, złagodzonego obszarami leśnymi oraz bliskością rozległego jeziora Bukowo. Ten szczególny klimat, odznaczający się działaniem bodźców ochładzających, uwarunkowanych temperaturą powietrza, większą jego wilgotnością i silniejszym wiatrem typowym dla strefy kontaktowej ląd-powietrze, wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń. Wpływ klimatu morskiego na organizm człowieka.

Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem, ale 100 lat temu. Tak było n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skarby kolekcjonera z gminy Darłowo. Niezwykłe m.in. z 1930 roku. Zdjęcia - Sławno Nasze Miasto

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto