Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Morskich podsumował ciekawy projekt [ZDJĘCIA]

Tomasz Turczyn
Młodzież Zespołu Szkół Morskich uczestnicząca w projekcie „Równać Szanse” pt. „Kilwaterem Eryka Pomorskiego” kilka dni temu zrealizowała ostatnie ze swoich działań. Młodzież pod opieką koordynatorów projektu Bogdana Balcerzaka i Roberta Gorgola wyjechała na kilka dni do Gdańska, aby uzupełnić swoją wiedzę historyczną na temat tytułowego Króla Eryka, odwiedzić najważniejsze muzea i atrakcje Trójmiasta, ale przede wszystkim w miłym otoczeniu zintegrować się, spędzić wspólnie czas i podsumować swoje dotychczasowe działania projektowe.

W czasie tej historycznej wyprawy młodzi zwiedzili Stare Miasto Gdańsk, opactwo oliwskie, Sopot. Dowiedzieli się o kilku wydarzeniach związanych z Erykiem Pomorskim. To tutaj w roku 1441 bohater projektu ubiegał się o wsparcie krzyżaków w odzyskaniu utraconego tronu. Tutaj również zmarł w Oliwie planowany na jego następcę Bogusław IX. Podczas pobytu w Gdańsku uczniowie odwiedzili również Ośrodek Kultury Morskiej – zobaczyli wystawę „Łodzie Ludów Świata”, wystawę „Statki-nasza pasja”, zabytkowego żurawia. Największą radość wszystkim sprawiła zabawa w sali interaktywnej "Ludzie-Statki-Porty", w której znajdował się ogromny basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów.

Goście Ośrodka mogli urządzić w nim regaty i sprawdzić, jak najlepiej ustawić żagiel względem wiatru lub próbować delikatnych manewrów na wodzie z użyciem holowników. Publiczność ze szkoły zwiedzająca ekspozycję poznała także specyfikę pracy w porcie i za pomocą wózka widłowego mogła załadować do kontenera towary - ryż, kakao, owoce. Z kolei miłośnicy podróży mogli zasiąść za sterami batyskafu, mogli wejść na pokład mostku kapitańskiego i chwycić koło sterowe, a także sterować łodzią motorową na profesjonalnym symulatorze.

Niesamowitym miejscem okazało się również Muzeum II Wojny Światowej, gdzie wszyscy zwiedzili wystawę główną o powierzchni około 5000 m2 i położoną 14 m pod ziemią. Muzeum zaskoczyło wszystkich nowoczesnym obiektem pod względem formy, a także prowadzonej działalności wystawienniczej i edukacyjnej. Przechodząc przez kolejne sale, ogląda się zmieniającą się scenografię, która nawiązuje do poszczególnych tematów. Można zobaczyć zniszczoną przez wojnę historyczną ulicę i oryginalny czołg. Wszystko tworzy całościową narrację o wojnie, nie tylko z perspektywy Polski, ale także w szerokim kontekście europejskim i światowym. Dzięki temu można lepiej poznać życie codzienne zwykłych ludzi podczas wojny i zrozumieć, jak działał nazistowski terror. Oprócz edukacyjnych punktów programu nie zabrakło atrakcji integracyjnych, tj. wspólna gra w kręgle, wspólne śpiewanie i oczywiście typowy dla każdej wycieczki „czas wolny”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto