MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W majówkę polecamy darmową atrakcję w gm. Malechowo. Unikat. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
W Borkowie (gm. Malechowo, woj. zachodniopomorskie) powstaje unikalna atrakcja na skalę światową. Mowa o ścieżce dydaktycznej wokół grobowców megalitycznych.

Unikalna atrakcja na skalę światową w gm. Malechowo

W Borkowie (gm. Malechowo - woj. zachodniopomorskie) powstaje ścieżka dydaktyczna wokół grobowców megalitycznych. Wszystko to za sprawą pozyskanego przez Stowarzyszenie Dla Ziemi Malechowskiej dofinansowania unijnego w kwocie ponad 105 tys. zł. Wytyczona została ścieżka, która usypana zostanie kruszywem. Na koniec posadowione zostaną tablice historyczne, fotościanka, tablica przezierna, ławki, tablica przyrodnicza.

- To unikatowe miejsce z pewnością zyska na atrakcyjności turystycznej - mówi wójt Radosław Nowakowski, wójt gm. Malechowo. - Nasz projekt wymaga ścisłej współpracy Gminy Malechowo, Stowarzyszenia i Nadleśnictwo Polanów, dr Agnieszki Matuszewskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszystko to pozwoli na przyciągnięcie ruchu turystycznego. Całość prowadzonych prac zamknie się kwotą ponad 130 tys. zł.

Projekt zyskał dofinansowanie w ramach - środków - Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej w dorzeczu Wieprzy, Grabowej i Unieści.

Megality w Borkowie - unikat na skalę światową

W Borkowie znajdują się grobowce megalityczne sprzed 5 tysięcy lat, pochodzące z okresu kultury pucharów lejkowatych. Mowa o potężnym dolmenie, prehistorycznej budowli megalitycznej o charakterze grobowca.

Cmentarzysko znajduje się w lesie mieszanym, zlokalizowane jest około pół kilometra od miejscowości Borkowo. Jest to cmentarzysko megalityczne z młodszej epoki kamienia, które rozciąga się wzdłuż wysokiej, stromej krawędzi wysoczyzny, pomiędzy drogą leśną a podmokłą doliną rzeki.

Ciekawostką jest fakt, że do 1896 roku w pobliżu samotnego obecnie megalitu istniał tu jeszcze jeden grobowiec podobnego typu. Rozebrano go podczas poszukiwania skarbów, które według legend - miały się wewnątrz znajdować. Po wydobyciu kamiennych i krzemiennych narzędzi oraz ozdób bursztynowych rozczarowani poszukiwacze skarbów zaniechali swojej działalności. Badania archeologiczne prowadzone w latach 30-tych XX wieku potwierdziły, że dolmen w Borkowie powstał około 3 tys. lat p.n.e.

Komora grobowa składa się z 12 ogromnych głazów narzutowych, przykrytych 4 głazami, będącymi stropem. Do dziś nie wyjaśniono tajemnicy transportowania potężnych głazów i konstruowania z nich komór grobowych. Być może grobowiec zbudowano dla wyjątkowego zmarłego - wodza bądź kapłana. Mogło to być także miejsce kultu. Prochy zmarłych składano w dolmenie wielokrotnie, uprzątając poprzednie pochówki pod ściany komory.

W Borkowie warto zobaczyć również dwa grobowce bezkomorowe, które są inną formą grobów megalitycznych. Są to zbiorowe mogiły ludności żyjącej w okresie pucharów lejkowych. To ciekawe miejsce jest niezwykłą atrakcją na skalę kraju.

Odkrycie w lesie gminy Malechowo - w zachodniopomorskim. Zdj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto