Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upewnij się, nim wysiądziesz na peronie. PKP zmienia nazwy kilku stacji kolejowych

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Nową nazwę ma stacja kolejowa w centrum Kielc. Wcześniej nazywała się po prostu „Kielce”, a teraz to „Kielce Główne”. O modyfikację wnioskowały miejskie władze.
Nową nazwę ma stacja kolejowa w centrum Kielc. Wcześniej nazywała się po prostu „Kielce”, a teraz to „Kielce Główne”. O modyfikację wnioskowały miejskie władze. PAP/Wojtek Jargiło
Nowe nazwy stacji kolejowych są już w użyciu. Kilka z nich zmieniło swoje oficjalne nazwy. Są rozsiane w różnych miejscach Polski. Nim opuścimy pociąg – warto sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy na miejscu docelowym. Nowe nazwy zaczęły obowiązywać wraz z grudniową zmianą rocznego rozkładu. To tylko kilka stacji i przystanków, jednak jeżeli nie jeździmy często daną trasą – warto się upewnić czy wysiadamy we właściwym miejscu. Pomyłka może nas kosztować niemiłe zaskoczenie, gdy okaże się, że jesteśmy kilka kilometrów od odpowiedniej lokalizacji.

Dlaczego stacje kolejowe mają inne, nowe nazwy?

Zmiana nazwy najczęściej wygląda tak, że władze gmin lub miast składają w PKP PLK wniosek o zmianę szyldu, pod jakim funkcjonuje dana stacja. Zwykle wynika to z chęci dopasowania kolejowej nomenklatury do oficjalnych nazw administracyjnych. Czasami następuje to także w związku z propozycją odpowiedniej firmy kolejowej lub operatora stacji pasażerskiej.

Dzięki temu nazwy stacjizgodne z nazwami miejscowości, w których się znajdują. Czasami bywa tak, że nazwy nawiązują do jedynie do dzielnicy lub osiedla. Ma to również poprawić orientację wśród pasażerów.

Zmiany nazw stacji kolejowych. Jak się nazywają obecnie?

Nową nazwę ma stacja kolejowa w centrum Kielc. Wcześniej nazywała się po prostu „Kielce”, a teraz to „Kielce Główne”. O modyfikację wnioskowały miejskie władze. To nie pierwsza taka zmiana wśród miast, które posiadają większą liczbę stacji kolejowych. Podobne decyzje w minionych latach podjęto w Lublinie, Radomiu czy Rzeszowie.

Pozwala to odróżnić nazwę stacji od innych znajdujących się w tym samym mieście.

Modyfikacje nazw objęły również stacje

  • Niegocin - obecnie Wilkasy-Niegocin (na Mazurach),
  • Jedlina Górna – to aktualnie Jedlina-Zdrój Borowa (na Dolnym Śląsku),
  • Granowo Nowotomyskie to teraz Granowo (Wielkopolska),
  • Dziadówki zostały zastąpione nową nazwą Pstroszyce (w województwie małopolskim),
  • Szaflary Wieś to obecnie Szaflary Centrum (na Podhalu).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Upewnij się, nim wysiądziesz na peronie. PKP zmienia nazwy kilku stacji kolejowych - Strefa Biznesu

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto