Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądało Sławno 21 lat temu na zdjęciach naszej redakcji

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Tak wyglądało Sławno w 2003 roku
Tak wyglądało Sławno w 2003 roku Arch NM
Sięgnęliśmy do naszego redakcyjnego archiwum. Zobaczcie jak wyglądało Sławno i jego mieszkańcy, ale w 2003 roku. Zobaczcie, czym tutaj wówczas żyło miasto. Polecamy.

Historia Sławna - warto wiedzieć

Prawa miejskie nadali miastu Sławno możnowładcy pomorscy, bracia Święcowie - Jan, Piotr i Wawrzyniec - 22 maja 1317 roku. Miasto przyjęło herb Święców, którym był rybogryf, zwany herbem Pobędzie. Lokowane zostało na prawie lubeckim. Było to najbardziej rozpowszechnione niemieckie prawo lokacyjne. Wzorowane było na prawie Lubeki, nadanym miastu w 1226 roku przez cesarza Fryderyka II. Od XIII wieku stanowiło wzór prawno-organizacyjny dla ponad 140 miast położonych od Hamburga do Rygi, w tym Sławna.

Po lokacji miasto uzyskało 8 lat zwolnienia z podatków, by mogło się obwarować i zbudować najpotrzebniej­sze miejskie inwestycje. Nowe Sławno (bo tak było nazywane w odróżnieniu od Starego Sławna, dziś Sławska) miało kształt owalu, którego dłuższa średnica wynosiła około 400 metrów. Ulice przecinały się pod kątem prostym. Rozplanowanie przestrzenne Sławna przez wieki nie ulegało większym zmianom - toteż plan z początku XIX wieku można odnieść do wieków wcześniejszych. Prostokątny rynek znajdował się na środku miasta. Tu stał ratusz, który został wzniesiony prawdopodobnie w drugiej połowie XIV wieku (najwcześniejsza znana wzmianka o nim pochodzi dopiero z 1409 roku). Przypuszczalnie na rynku mieściły się też: dom kupców sukienników, jatki rzeźnicze i kramy z wyrobami szewców.

Wiwat! Tak Sławno świętowało 650-lecie ZDJĘCIA

Tak się bawi Sławno! To była świetna impreza na placu kard. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto