Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska w Sławnie przyznała Złotego Gryfa Sławieńskiego ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Maria Poprawska
Maria Poprawska R.PIETRASZ
Rada Miejska w Sławnie podczas sesji w dniu 29 marca 2022 roku przegłosowała wniosek o nadanie nagrody Złoty Gryf Sławieński dla Marii Poprawskiej ze Sławna.

Złoty Gryf Sławieński

Zgodnie z Regulaminem Nagrody Złotego Gryfa Sławieńskiego nagroda ta przyznawana jest przez Radę Miejską za szczególne zasługi dla miasta Sławno. Wszyscy radni Rady Miejskiej w Sławnie w terminie określonym w ww. regulaminie złożyli wniosek wraz z uzasadnieniem o przyznanie nagrody Pani Marii Krystynie Poprawskiej.

Pani Maria Krystyna Poprawska to mieszkanka Sławna odznaczająca się aktywną działalnością w przestrzeni społecznej. Prekursorka ruchu wolontariackiego w Sławnie. Jej liczne zajęcia prospołeczne skierowane były do różnych grup społecznych miasta. Zawodowo związana z działalnością edukacyjną. Prowadziła pierwszą klasę uczniów pochodzenia romskiego. W swojej karierze zawodowej pracowała w następujących placówkach:

Szkoła Podstawowa w Boleszewie,

Komenda Hufca ZHP w Sławnie,

Szkoła Podstawowa nr 2 w Sławnie,

Inspektorat Oświaty i Wychowania w Sławnie (wizytator opieki nad dzieckiem),

Instytut Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Koszalinie,

Kuratorium Oświaty i Wychowania w Koszalinie,

Kuratorium Oświaty i Wychowania w Słupsku (wizytator wychowania przedszkolnego).

Pani Maria przez ponad 24 lata pełniła obowiązki społeczne i obywatelskie, sprawując mandat radnej Rady Miejskiej w Sławnie, co świadczy o dużym zaufaniu społeczeństwa do jej osoby. Ponadto była:

ponad 8 lat członkiem Zarządu Miasta Sławno,

członkiem Rady Seniorów w Sławnie - I kadencja,

członkiem Parlamentu Seniorów przy Sejmie RP - I kadencja,

członkiem Rady Nadzorczej PSS "Społem" w Sławnie,

członkiem ZNP.

Działała w Grupie Synodialnej przy Parafii WNMP w latach 1991-1995 oraz była instruktorem w ZHP, a także wieloletnim zastępcą Komendanta Hufca Sławno.Współzałożycielka i Prezes Fundacji "Rodzina" nieprzerwanie od 1994 roku, której celem jest pomoc starszym, ubogim oraz uzdolnionym uczniom z terenu miasta Sławno.

W ramach działalności Fundacji, prowadzonej przez Panią Marię, m.in.: do końca 2021 roku wypłacono 1201 semestralnych miesięcznych stypendiów "Talent za Talent" w wysokości 100-200 zł dla szczególnie uzdolnionych uczniów z rodzin niezamożnych - program realizowany z Fundacją im. Stefana Batorego w Warszawie oraz Burmistrzem Miasta Sławno, wypłacono 76 stypendiów pomostowych (całorocznych i comiesięcznych) w wysokości 500-700 zł miesięcznie dla studentów I roku studiów państwowych - program realizowany z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości w Łodzi (Programy "Talent za Talent" i "Stypendia Pomostowe" jako jedyne w naszym województwie uczestniczyły w projektach ogólnopolskich i korzystały z dotacji organizacji centralnych;

Fundacja "Rodzina" jako pierwsza w regionie rozpoczęła działalność stypendialną na szeroką skalę; warto podkreślić, że był to okres, w którym jedynymi przyznawanymi stypendiami były stypendia państwowe), zorganizowano 8 pełnych nieodpłatnych turnusów kolonijnych w Kołobrzegu, Podczelu i Jarosławcu dla 360 dzieci z zubożałych rodzin, pozyskano wolontariuszy do pełnienia funkcji wychowawców kolonijnych; zorganizowano 1128 paczek żywnościowych z produktów zebranych w sklepach PSS "Społem" w Sławnie dla rodzin wielodzietnych i samotnych seniorów, sfinansowano 4 poważne operacje chirurgiczne, w tym jedną zagraniczną, prowadzenie fundacyjnego wolontariatu młodzieżowego - formacja na profesjonalnie zorganizowanych 3-dniowych warsztatach metodycznych w Jarosławcu i cotygodniowe spotkania w siedzibie Fundacji, promowanie sławieńskiego wolontariatu poprzez udział w ogólnopolskim projekcie "Ośmiu Wspaniałych" oraz udział w Europejskich Dniach Młodzieży na koszt Fundacji (m. in. w Wiedniu, Paryżu, Warszawie, Pradze), pozyskano środki na wykup lokalu pod siedzibę Fundacji "Rodzina" z programu dotacyjnego Fundacji Batorego pod nazwą "Kuźnia",

przeprowadzono kapitalny remontu siedziby Fundacji "Rodzina",

organizowanie spotkań wigilijnych dla osób ubogich oraz samotnych,

bezpłatne rozliczanie deklaracji PIT mieszkańcom Sławna,

w latach 90-tych XX wieku pozyskano środki na przeprowadzenie warsztatów i kursów tworzenia stron internetowych dla wolontariuszy Fundacji,

stworzono zajęcia dla seniorów, które były podwalinami Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

zdobywanie środków na działalność Fundacji z następujących źródeł: przedakcesyjne fundusze unijne PHARE w walucie ECU, Fundacja im. Stefana Batorego, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży w Warszawie, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości w Łodzi, Fundacja "Pomoc Społeczna SOS", Urząd Wojewódzki w Słupsku, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Fundacja Biskupów Niemieckich "Renovabis", Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwo Powiatowe w Sławnie, sławieńskie firmy oraz Urząd Miejski w Sławnie.

Fundacja "Rodzina" jest organizacją pożytku publicznego i zdobywa środki poprzez odpis 1% podatku dochodowego. Wszystkie wnioski aplikacyjne i rozliczenia dotacji są autorstwa Pani Marii Poprawskiej. Pani Maria Poprawska również prowadziła działalność wydawniczą: jest współzałożycielką pierwszych sławieńskich gazet "Echo Sławna" i "Gazeta Sławieńska" - nieodpłatna praca przy ich wydawaniu i redagowaniu artykułów, opracowanie i współopracowanie książek: "Księga życia, księga śmierci" i "Sławno smakuje", opracowanie 62 biogramów nieżyjących osób, które zasłużyły się dla Sławna - wydanie drukiem w książkach "Sławnianie znani i nieznani" oraz w 4 tomach "Znani i nieznani mieszkańcy powiatu sławieńskiego", opracowanie wspólnie z mężem 241 biogramów nieżyjących mieszkańców Sławna zamieszczonych w książce "Księga życia, księga śmierci", redakcja wielu wydawnictw historycznych dotyczących Sławna.

Większość z nich jest na stronie Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, a "Księga życia, księga śmierci" utrzymuje się w ścisłej czołówce otwarć. Ponadto działalność zawodowa jak i społeczna Pani Marii Poprawskiej została doceniona następującymi odznaczeniami:

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski z nominacji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych,

Złoty Krzyż Zasługi z nominacji Kuratorium Oświaty i Wychowania,

Medal Komisji Edukacji Narodowej z nominacji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych,

Samorządowiec 25-lecia - statuetka Senatu RP,

Złota Odznaka ZHP,

Złota Odznaka im. Henryka Jordana z nominacji Zarządu Wojewódzkiego (Zachodniopomorskiego) Towarzystwa Przyjaciół Dzieci,

Odznaka Przyjaciel Dziecka przyznawana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci,

Odznaka Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego,

Kobieta Roku 2007 w plebiscycie Głosu Koszalińskiego.

Maria Poprawska swoim nieschematycznym sposobem działania potrafiła doprowadzić do zrealizowania inicjatyw, które w danym czasie nie miały dużych szans na urzeczywistnienie. W działalności edukacyjnej wybiegała daleko poza program nauczania, co doceniali jej wychowankowie. Tworzyła płaszczyzny nie tylko do spotkań, ale przede wszystkim wymiany poglądów – zarówno fizycznie, jak i w środkach masowego przekazu. Pani Maria to mistrzyni aktywizowania społeczności do działania. Zawsze jest blisko dzieci i młodzieży, co przełożyło się na zaszczepienie lokalnego patriotyzmu w wielu młodych mieszkańcach Sławna. Aktywna przedstawicielka seniorów i społeczności romskich. Prekursorka ruchu wolontariatu w Sławnie, który rozrósł się poza prowadzoną przez nią Fundację i stał się częścią działań wielu innych lokalnych placówek i organizacji. Pani Maria to unikatowa osoba o nieprzeciętnie wysokim poziomie aktywności w tworzeniu równie nieprzeciętnych inicjatyw.

Wnioskodawcy mają świadomość, że zebrane przez nich informacje są tylko częścią wieloletniej, bogatej działalności Pani Marii na rzecz mieszkańców Sławna. Niewątpliwie sporym wyczynem byłoby udokumentowanie całego jej dorobku społecznego w sposób dokładny i precyzyjny. W ocenie wnioskodawców Pani Maria Krystyna Poprawska jest wzorem do naśladowania na wielu płaszczyznach osobistego rozwoju, co niewątpliwie zasługuje na docenienie i wyróżnienie Nagrodą Złotego Gryfa Sławieńskiego.

Rada Miejska w Sławnie wybrała laureatkę Nagrody Złotego Gryfa Sławieńskiego w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów podczas sesji 29 marca 2022r. Odznaczenie zostanie przyznane podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w maju br.

Wierni przeszli przez centrum Sławna

Sławno. W intencji pokoju na Ukrainie przeszła Droga Krzyżowa ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto