Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nawet 3000 zł mandatu za nieodśnieżony samochód zimą. Policja sprawdzała dronem. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Samochód pokryty śniegiem, to w zimie zagrożenie dla pozostałych kierowców i uczestników ruchu. Ograniczona widoczność może być przyczyną wielu niebezpiecznych kolizji. Mowa tu nie tylko o autach całkowicie pokrytych śniegiem, ale także o tych, które odśnieżono tylko w pewnej części. Za nieodśnieżony samochód można spodziewać się wysokiego mandatu.

Nawet 3000 zł za nieodśnieżony samochód

Szczecińscy policjanci z użyciem drona sprawdzali jak kierowcy odśnieżyli swoje samochody. Niestety nie wszyscy pamiętali o obowiązujących przepisach i jechali ze śniegiem na dachach. Tacy kierowcy spotkali się z mundurowymi i niestety otrzymali mandaty karne.

Pamiętajmy:

Obowiązek odśnieżenia samochodu

Kierowca w Polsce ma bezwzględny obowiązek odśnieżenia samochodu. Mimo, że nie wynika to literalnie z przepisu prawa tak art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem zagrożonym według aktualnego taryfikatora mandatem karnym nawet do 3000 zł. Stary taryfikator mandatów przewidywał karę wynoszącą od 20 do 500 zł. Nowy zwiększył maksymalny próg aż 6-krotnie.

Policja uczula, że przed wyruszeniem w drogę należy cały samochód dokładnie odśnieżyć, nie tylko szyby i tablice rejestracyjne. Tak samo sytuacja wygląda, gdy samochód co prawda nie jest zaśnieżony, ale w związku z mrozem ma zamarznięte szyby. Kierowca w tym przypadku również ma obowiązek zapewnienia sobie dostatecznej widoczności i usuniecie lodu czy też szronu z szyb.

Zakryte tablice i światła

Poza samą widocznością pasa ruchu przed, po bokach i z tyłu pojazdu, należy pamiętać o widoczności świateł i tablic rejestracyjnych. Te również nie mogą być zakryte.

Według taryfikatora mandatów nieodśnieżenie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych oznacza do 300 zł mandatu a nieodśnieżenie tablic rejestracyjnych to kara do 500 zł mandatu.

Zdarza się również sytuacja, że podczas odśnieżania kierowca włączy silnik na postoju, by odczekać na efekt ciepła silnika. W tym przypadku należy zwrócić uwagę dwa aspekty – również penalizowane w przepisach drogowych. Pierwsza sytuacja to zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym. Druga stanowi mówi o zakazie używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu.

Odpalenie silnika i odśnieżanie

Według taryfikatora takie działanie może zostać ukarane przez policję. Za:

  • odpalenie silnika i oddalenie się od auta można zostać ukaranym kwotą do 50 zł mandatu,
  • pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym, z wyjątkiem pojazdu wykonującego czynności na drodze grozi mandat do 100 zł
  • odpalenie silnika i rozpoczęcie odśnieżania można zostać ukaranym kwotą do 300 zł mandatu.

Gmina Malechowo. TIR w rowie przewrócił się na bok. Ranny ki...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto