Skarb żołnierza Wehrmachtu - II wojna światowa
W lesie odkopano kanę po mleku wraz z osobistymi rzeczami należącymi do żołnierza Wehrmachtu i leśnika, wówczas mieszkającego na terenie Prus Wschodnich. Zobaczcie ten niezwykły skarb żołnierza Wehrmachtu na zdjęciach, które Wam dziś prezentujemy.
Tadeusz Lewandowski, obecnie nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno udostępnił NAM kolejne zdjęcia dokumentujące to bardzo ciekawe odkrycie. Uzupełniliśmy tę galerię zdjęciową. Zobaczcie, co jeszcze cennego skrywała kana, którą ukrył żołnierz Wehrmachtu.
- To bardzo ciekawe znalezisko i nie trafia się coś takiego często. Warto je zobaczyć z punktu widzenia historycznego. Bo jest to kapitalna ciekawostka historyczna - podkreśla Tadeusz Lewandowski.
Żołnierz Wehrmachtu w lesie zakopał część swojego umundurowania i dokumenty
Znalezisko jest wyjątkowe – Gerhard Liedtke pozostawił między innymi:
- mapy,
- mundur,
- czapkę i kaburę,
- książeczkę wojskową,
- odręcznie pisany list
- czy akt nadania orderu za męstwo na polu walki
- i sukcesy dowódcze – Krzyż Żelazny II klasy i Czarną Odznakę za Rany.
II wojna światowa - co wyczytano z dokumentów?
Gerhard Liedtke urodził się w marcu 1915 roku, był porucznikiem Wehrmachtu i pracował jako leśnik w dzisiejszym Mleczkowie. Miał żonę Christel z domu Engelmann i dzieci, jedna z córek - urodzona we wrześniu ‘44 w Olsztynie.
ZOBACZ TEŻ: Mały Paryż - Sławno. Wspaniałe miasto, którego już nie ma! Zdjęcia sprzed 100 lat
Pozostawiony mundur wraz z dystynkcjami wskazują na typowe umundurowanie leśników państwowych. Gdy wybuchła II wojna światowa miał 24 lata, a w 1941 wziął udział w kampanii.
Wezwanie z lutego ‘45 roku wskazuje na zobowiązanie Liedtkego do stawienia się w Urzędzie Leśnym w Szczecinie, jednak podczas wkraczania do Polski Armii Czerwonej, Gerhard uciekając na zachód, w okolicach Sianowa zakopał, w ramach ochrony, wszystko, co mogłoby wskazywać na jego tożsamość. 76 lat później, spulchnianie gleby pod sadzenie, przywraca historię Liedtke na nowo.
- Odkrycie jest ciekawe i warte obejrzenia - mówi Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno, który w poprzednich latach szefował nadleśnictwu Karniszewice.
Źródło: Nadleśnictwo KarniszewiceSadzenie lasu - zdjęcia**
Health Resort & Medical SPA Panorama Morska w Jarosławcu w ś...
Sławno - 100 lat temu. Miasto zwane małym Paryżem. Jak wyglą...
**
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?