MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowa atrakcja na skalę światową w powiecie sławieńskim. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
W Borkowie (gm. Malechowo, woj. zachodniopomorskie) powstała unikalna atrakcja na skalę światową. Mowa o ścieżce dydaktycznej wokół grobowców megalitycznych.

Unikalna atrakcja na skalę światową w gm. Malechowo

W Borkowie (gm. Malechowo - woj. zachodniopomorskie) powstała ścieżka dydaktyczna wokół grobowców megalitycznych. Wszystko to za sprawą pozyskanego przez Stowarzyszenie Dla Ziemi Malechowskiej dofinansowania unijnego w kwocie ponad 105 tys. zł. Wytyczona została ścieżka, która usypana zostanie kruszywem. Na koniec posadowione zostaną tablice historyczne, fotościanka, tablica przezierna, ławki, tablica przyrodnicza.

Całość prowadzonych prac zamknie się kwotą ponad 130 tys. zł. Projekt zyskał dofinansowanie w ramach - środków - Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej w dorzeczu Wieprzy, Grabowej i Unieści.

Megality w Borkowie - unikat na skalę światową

W Borkowie znajdują się grobowce megalityczne sprzed 5 tysięcy lat, pochodzące z okresu kultury pucharów lejkowatych. Mowa o potężnym dolmenie, prehistorycznej budowli megalitycznej o charakterze grobowca.

Cmentarzysko znajduje się w lesie mieszanym, zlokalizowane jest około pół kilometra od miejscowości Borkowo. Jest to cmentarzysko megalityczne z młodszej epoki kamienia, które rozciąga się wzdłuż wysokiej, stromej krawędzi wysoczyzny, pomiędzy drogą leśną a podmokłą doliną rzeki.

Ciekawostką jest fakt, że do 1896 roku w pobliżu samotnego obecnie megalitu istniał tu jeszcze jeden grobowiec podobnego typu. Rozebrano go podczas poszukiwania skarbów, które według legend - miały się wewnątrz znajdować. Po wydobyciu kamiennych i krzemiennych narzędzi oraz ozdób bursztynowych rozczarowani poszukiwacze skarbów zaniechali swojej działalności. Badania archeologiczne prowadzone w latach 30-tych XX wieku potwierdziły, że dolmen w Borkowie powstał około 3 tys. lat p.n.e.

Komora grobowa składa się z 12 ogromnych głazów narzutowych, przykrytych 4 głazami, będącymi stropem. Do dziś nie wyjaśniono tajemnicy transportowania potężnych głazów i konstruowania z nich komór grobowych. Być może grobowiec zbudowano dla wyjątkowego zmarłego - wodza bądź kapłana. Mogło to być także miejsce kultu. Prochy zmarłych składano w dolmenie wielokrotnie, uprzątając poprzednie pochówki pod ściany komory.

W Borkowie warto zobaczyć również dwa grobowce bezkomorowe, które są inną formą grobów megalitycznych. Są to zbiorowe mogiły ludności żyjącej w okresie pucharów lejkowych. To ciekawe miejsce jest niezwykłą atrakcją na skalę kraju.

Odkrycie w lesie gminy Malechowo - w zachodniopomorskim. Zdj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto