Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo: Dzikie wysypiska śmieci. No i co? No i... SYF! [ZDJĘCIA] - grożą kary

Tomasz Turczyn
W wielu miejscach Darłowa i Darłówka, często w rowach przydrożnych, parkach laskach, wydmach znajdujemy dzikie wysypiska i nielegalnie składowane odpady.

W pobliżu dzikich wysypisk odnotowuje się podwyższone koncentracje metali ciężkich szczególnie: rtęci, kadmu, miedzi, chromu czy ołowiu. Jedna tylko bateria może zanieczyścić metalami ciężkimi aż 400 l wody lub 1 m3 gleby. Baterie cynkowo-rtęciowe stosowane w kalkulatorach i zegarkach, zawierają ok. 30% rtęci. Nawet kilka miligramów rtęci, która przeniknie do gleby lub wody może okazać się śmiertelną dawką dla człowieka. Rtęć kumuluje się w nerkach i wątrobie, najdłużej zaś zalega w mózgu. Rtęć powoduje denaturację białek, uszkodzenia tkanek np. nerek i mózgu oraz choroby skóry. Ci co wyrzucają śmieci i odpady w miejscach do tego nie wyznaczonych to truciciele ludzi, zwierząt i środowiska.

Za naruszenie przepisów właściciel podlega karze grzywny (określonej w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia). Pozostawienie odpadów w niedozwolonych miejscach na terenie miasta jest ścigane przez Policję i Straż Miejską podlega karze grzywny z art. 75 kodeksu wykroczeń do 500 złotych albo karze nagany. Zastosowanie może mieć również art. 154 kodeksu wykroczeń, kto wyrzuca na nie należący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny i nawiązki - do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

Odpowiednie organy samorządowe (burmistrz, Straż Miejska, Policja w przypadku odmowy przyjęcia mandatu) mogą zwrócić się do sądu grodzkiego w celu nałożenia kary na osobę zaśmiecającą. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. Jeżeli osoba ukarana nie zapłaci grzywny, można tę karę zamienić na pracę społeczną, a w przypadku odmowy na karę aresztu do 30 dni. Jednocześnie sprawca ponosi wszelkie koszty związane z usunięciem pozostawionych zanieczyszczeń.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto