Cztery złote medale i srebro plus rekord Polski. Talent z Warszkowa ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Od lewej: Kacper Maksajda z trenerem Dariuszem Grondziewskim
Od lewej: Kacper Maksajda z trenerem Dariuszem Grondziewskim ARCH PRYW K.M.
Niesamowity pokaz talentu 15-letniego Kacpra Maksajdy z Warszkowa podczas Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów w Pływaniu rozegranych w Lublinie. Warszkowianin reprezentujący barwy TP Skalar Słupsk wywalczył podczas tej imprezy cztery złote medale i jeden srebrny. Pobił też rekord Polski i rekordy województwa pomorskiego i to w kilku kategoriach wiekowych.

Dominator z Warszkowa

Kacper Maksajda najpierw został złotym medalistą w konkurencji 50m stylem klasycznym i tu uzyskał nowy rekord życiowy - 28.80 sek. I to był wstęp. K. Maksajda wywalczył też tytuł mistrza Polski w konkurencji 100m stylem klasycznym z rewelacyjnym czasem 1.01.81, który jest rekordem województwa pomorskiego 15, 16, 17 i 18-latków.

Dokładnie 20 minut później na pływalni w Lublinie Kacper Maksajda wystąpił w finale na 200m stylem zmiennym i w tym wyścigu, po pasjonującej walce, zdobył srebrny medal, a jego czas to 2.02.17. Rezultat Kacpra [oraz zwycięzcy Mikołaja Popiela] były lepsze od rekordu Polski 15-latków i rekordu woj. pomorskiego 15, 16, 17 i 18-latków.

Kolejnego dnia mistrzowskiej imprezy 15-latek z Warszkowa ponownie sięgnął po złoto, ale tym razem na 200 metrów stylem klasycznym ze świetnym czasem - 2.13.24. I znów 20 minut później Kacper stanął na słupkach w wyścigu na 100m stylem zmiennym i po pięknej walce zdobył kolejny złoty medal z czasem 56.26, który jest rekordem Polski 15-latków.

- Zacząłem pływać w przedszkolu, aczkolwiek moja przygoda z zawodowym pływaniem zaczęła się od czwartej klasy szkoły podstawowej - mówi Kacper Maksajda. - Aktualnie trenuję 11 razy w tygodniu po średnio dwie godziny. Zajęcia są rano i popołudniu.

Trenerem młodego warszkowianina jest Dariusz Grondziewski. Kacper Maksajda w swoim dorobku ma siedem rekordów Polski juniorów. Wywalczył 10 tytułów mistrza Polski - trzy na 50 m w stylu klasycznym, trzy na 100 m w stylu klasycznym, trzy na 200 m w stylu klasycznym i jeden na 100 m w stylu zmiennym. Jakie ma plany na 2022 roku Start w Mistrzostwach Europy Juniorów w Słowacji, udział w wielomeczu na Cyprze w Limassolu oraz w Czechach plus udział w letnich mistrzostwach Polski.

Idą święta. W Darłowie ostatnie bieganie przed Bożym Narodze...