Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas pandemii. Czego może się spodziewać szpital w Sławnie w czasie sezonu turystycznego? ROZMOWA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Tomasz Walasek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie
Tomasz Walasek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie R.PIETRASZ
Rozmowa z Tomaszem Walaskiem, dyrektorem Szpitala Powiatowego w Sławnie o tym, jak funkcjonuje szpital w czasie pandemii i czego się można spodziewać w czasie sezonu turystycznego

Jak funkcjonuje szpital w Sławnie w czasie pandemii koronawirusa?
Tomasz Walasek: Bezpiecznie. Radzimy sobie dobrze w tej trudnej sytuacji w jakiej musimy wszyscy funkcjonować. W naszym szpitalu jest coraz więcej przyjść pacjentów, ale do liczny sprzed rozpoczęcia się kryzysu jest jeszcze daleko. Trwa odmrażanie naszego szpitala, które będzie miało miejsce w granicach kilku miesięcy. Reżim epidemiologiczny nadal utrzymujemy i będziemy utrzymywać. Nie wszystkie łóżka szpitalne są zajęte, ale to z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów, lekarzy, pielęgniarek. Innymi słowy jest zachowywane dystansowanie się w szpitalu i nadal tak będzie.

Jakie są zagrożenia dla szpitala w Sławnie?
Tomasz Walasek: To trudne pytanie. Bo sytuacja jest skomplikowana. W szerszej perspektywie nie wiemy, jak będzie wyglądało finansowanie placówki. W tym roku tutaj nie będzie żadnych problemów, a co będzie w przyszłym roku? To zależy od wielu czynników. Te bliższe zagrożenia są wynikające z naszej codzienności. Czyli z tego, czy pacjenci będą utrzymywali reżim sanitarny, czy będą mówili prawdę przy przyjęciu do szpitala itd.

Plażowanie w polskim Dubaju nad Bałtykiem. ZDJĘCIA z Jarosławca

Czego należy spodziewać się w sezonie turystycznym?
Tomasz Walasek: Właśnie to jest to na co zwróciłem uwagę w poprzednim pytaniu. Ważne jest to, aby pacjenci utrzymywali reżim sanitarny. Czyli dystansowali się, nosili maseczki ochronne, myli ręce itp. A mamy już sygnały, choćby z ostatniego weekendu nad morzem, że nie wszyscy goście z różnych regionów Polski się do tego stosują. Po prostu ich zachowanie, beztroska, nie jest bezpieczne. Oczywiście nic nie przesądzam, ale konsekwencje tego mogą być bardzo poważne. Dlatego raz jeszcze apeluję, aby nie kłamać medykom, czy też innym służbom - policji, strażakom, ratownikom medycznym. Bo w praktyce może się zdarzyć, że trafi do nas pacjent, który spowoduje wyłączenie jednego z oddziałów szpitala lub kilku oddziałów. Mam na myśli pacjenta, który będzie zarażony koronawirusem, czy też będzie podejrzenie zarażenia. Taka sytuacja rodzi określone konsekwencje dla innych pacjentów z różnymi innymi schorzeniami, których nie będziemy mogli przyjąć. Nasza codzienność pokazuje, że można ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa zachowując odpowiedni reżim sanitarny. Są też przykłady takie, że wirus szybko się przenosi z człowieka na człowieka i w takim kontekście beztroska wczasowiczów może być problematyczna. Uważam, że lepiej dmuchać na zimne i o to do wszystkich apeluję. Sądzę, że tu też ważna jest rola dla kwaterodawców, którzy powinni zwracać uwagę swoich gości na bezpieczeństwo.

Jak wygląda sprawa środków ochronnych w szpitalu?
Tomasz Walasek: Jest dużo lepiej, niż na przykład było w kwietniu. Trafiają one do nas z różnych źródeł i tutaj serdecznie dziękuję wszystkim, którzy nas w tym wspierają na różne sposoby. To dla dla nas duża pomoc.

Dziękuję za rozmowę

Koronawirus Sławno. Przed Szpitalem Powiatowym stanął namiot...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto