Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą u nas szukać gazu łupkowego

Tomasz Turczyn
K.Trubicka
BNK Polska będzie szukać na terenie powiatu sławieńskiego gazu łupkowego. Zacznie na początku 2012 roku. Poszukiwaniami będą objęte gminy: Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino.

- Na początku na terenie powiatu w wybranych miejscach przeprowadzimy badania, które będą wstępem do właściwych wierceń poszukiwawczych gazu łupkowego - zapowiada Jacek Wróblewski, dyrektor BNK Polska.
J. Wróblewski dodaje, że BNK pojawi się w powiecie sławieńskim na początku 2012 roku. Spółka ta jest spółką córką BNK Petroleum Inc, północnoamerykańskiej firmy energetycznej, która zajmuje się poszukiwaniem i eksploatacją gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych.
- Wiem, że gazu łupkowego będą szukać na terenie naszej gminy - mówi Franciszek Kupracz, wójt gminy Darłowo. - I bardzo dobrze. Jeśli okaże się, że śpimy na gazie, to widzę w tym tylko same korzyści dla naszego samorządu. Mam na myśli korzyści finansowe.
Poszukiwania mają być także prowadzone w sąsiedniej gminie Postomino. Tutejszy wójt Janusz Bojkowski podchodzi do nich z dystansem.
- Za wcześnie jest jeszcze, aby mówić o konkretach - pada z ust J. Bojkowskiego. - Ale będziemy się bardzo uważnie przyglądać poszukiwaniom gazu łupkowego. Jeśli okaże się, że złoża są na naszym terenie, to z pewnością, to nam nie zaszkodzi - ocenia.
Jak będą wyglądały wstępne badania? BNK wyjaśnia, że klasyczna grupa badawcza składa się najczęściej z czterech pojazdów poruszających się jeden za drugim. W trakcie badania pojazdy te zatrzymują się w tzw. punktach wzbudzania oddalonych od siebie o ustalony o np 50 metrów, następnie opuszczane są specjalne płyty, które przez kilkanaście sekund wzbudzają drgania wędrujące w głąb ziemi. Należy podkreślić, że - jak informuje BNK -drgania te są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i budynków, nie prowadzą również do zanieczyszczenia środowiska. Wszystko analizowane jest komputerowo. Przed właściwymi pracami wykonywane są prace geodezyjne, dla wyznaczenia miejsc do wykonania badań. Kolejne istotne pytanie: skąd wzięło się zainteresowanie gazem łupkowym? BNK wyjaśnia, że obecnie udokumentowane zasoby gazu ziemnego w Polsce są zbyt małe, aby zapewnić krajowi samowystarczalność energetyczną. Szansę taką przynosi gaz ziemny z łupków, który jest takim samym gazem ziemnym, co gaz eksploatowany już od wielu lat, lecz wydobywanym z innych formacji geologicznych.

Codziennie rano najświeższe informacje ze Sławna prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto