Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą kolejne protesty antyatomowe w powiecie sławieńskim (ZAGŁOSUJ W SONDZIE)

Tomasz Turczyn
R.Pietrasz
Demonstracja antyatomowa, którą zorganizowali pod koniec sierpnia mieszkańcy z gm. wiejskiej Darłowo odbiła się szerokim echem. W ten sposób mieszkańcy sprzeciwili się potencjalnemu zlokalizowaniu atomówki w okolicach jeziora Kopań. To miejsce jest na 3 pozycji rządowej listy terenów, gdzie może stanąć elektrownia. Pierwsze zajmuje Żarnowiec (woj. pomorskie), drugie Warta-Klempicz (woj. wielkopolskie). - Jesteśmy zadowoleni z rezultatu demonstracji, bo zwróciliśmy uwagę opinii publicznej na sedno problemu - mówi Mieczysław Gondek, sołtys Wicia. Sołtys zapowiada, że będą kolejne protesty. Dodaje, że społeczność nie obawia się samej elektrowni atomowej, a tego że turyści odwrócą się od powiatu.

Aktualnie nic nie jest przesądzone w kwestii lokalizacji atomówki. Rządowa decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca 2013 r.. - Miasto Darłowo i gm. Postomino też znajdują się niedaleko jeziora Kopań i te obszary również odczują ewentualne wybudowanie atomówki - dodaje Gondek.
"Dziennik Sławieński" pyta Arkadiusza Klimowicza, burmistrza Darłowa jak ocenia szanse na to, że w naszym powiecie stanie elektrownia atomowa?
- Według informacji, które posiadam lokalizacje przy jeziorze Kopań jest lepiej postrzegana niż Żarnowiec i Warta-Klepmicz - odpowiada Klimowicz. -To dlatego, że jest u nas lepszy dostęp do wody morskiej potrzebnej do chłodzenia reaktora.
Burmistrz uważa, że konieczne będzie przeprowadzenia referendum społecznego dotyczącego atomówki. Z tym, że zaznacza, że powinno ono być po zakończeniu konsultacji społecznych w sprawie atomu.
- Ważne też jest powiedzenie jaką wysokość będzie miała elektrownia - mówi Klimowicz. - Czyli z jakiej odległości będzie widoczna. Czy np. zobaczą ją turyści z plaży, czy nie? Ta kwestia może zadecydować, czy atomówka odstraszy wczasowiczów oraz o tym jak się do niej odniosą darłowianie. Oczekujemy także, że zostanie przeanalizowane jak taka inwestycja wpłynie na ruch turystyczny.
Klimowicz także uważa, że jeśli elektrowania stanie koło jeziora Kopań to podatki od niej powinny trafić też do Darłowa i gm. Postomino. Rządowy harmonogram zakłada, że budowa elektrowni ruszy w 2016 roku.

Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino
- Ewentualne zlokalizowanie elektrowni atomowej w gminie Darłowo koło jeziora Kopań też dotyka naszą gminę. Jeśli koło jeziora stanie elektrownia to będzie ona blisko naszej gminy i też chcemy mieć coś do powiedzenia w tej sprawie. Jeśli nas nie zauważy się, to nie wyrazimy zgody na taką inwestycję. Aktualnie sytuacja nie jest jasna, bo nie ma konkretnej decyzji w sprawie lokalizacji. Na temat jądrówki będziemy się chcieli wypowiedzieć jednym głosem w drodze referendum społecznego i na pewno nie może być tak, że nasza gmina nic na niej nie zyska. Bardzo ważna jest tu także kwestia turystyki. Oczekujemy, że zostanie przeprowadzone kompleksowe badanie - studium, jak taka inwestycja może na nią wpłynąć. Bez tego nie mamy o czym rozmawiać.

NA TEMAT NOWEJ ODSŁONY ATOMOWEGO SPRZECIWU PISZEMY TEŻ W "DZIENNIKU SŁAWIEŃSKIM" 17 WRZEŚNIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto