Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atom na Pomorzu był za czasów ZSRR. Odwiedziliśmy atomowe miasto. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Tak prezentuje się Borne Sulinowo
Tak prezentuje się Borne Sulinowo FOT. Arch NM
Atomowe miasto... Historia tego miejsca to gotowy scenariusz na film sensacyjno - historyczno, a być może także szpiegowski! W 1945 roku obecne Borne Sulinowo opuściły wojska niemieckie i zajęła je Armia Czerwona. Formalnie teren ten wyłączono z obszarów Polski i w ewidencji gruntów funkcjonował jako "obszar leśny", to było to miejsce oderwane od struktury terytorialnej naszego kraju. Niedaleko znajdował się jeden z magazynów radzieckiej broni nuklearnej.

Borne Sulinowo - tu do 1992 r. stacjonowało wojsko rosyjskie

Po co w pobliżu Bornego Sulinowa była broń nuklearna? Jej ulokowanie wynikało z ówczesnej doktryny politycznej. Broń miała posłużyć na wypadek wojny z Zachodem i taka dyrektywa była ujęta w tajnych planach - scenariuszach.

Broń nuklearna znajdowała się w pobliżu Bornego Sulinowa, w miejscowości Brzeźnica. W pobliskich lasach zlokalizowano schrony po przewożonych wyrzutniach SS-20. Czymże jest SS-20? To radziecki pocisk balistyczny pośredniego zasięgu zdolny do przenoszenia pojedynczych głowic termojądrowych o mocy 1 megatony. Właśnie te pociski stanowiły istotny "argument" w rywalizacji Układu Warszawskiego i państw NATO. Czyli w okresie tzw. zimnej wojny.

Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda teraźniejsze Borne Sulinowo. Nie brak tam nadal akcentów dotyczących burzliwej historii tego miejsca i jego okolicy. Nasz fotoreporter wybrał się tam w połowie października 2022 roku, a więc praktycznie w 30 rocznicę opuszczenia tego miejsca przez wojska rosyjskie, co nastąpiło 12 października 1992 roku. Wówczas z Bornego Sulinowa wymaszerowało 15 tysięcy żołnierzy kontyngentu 6 Witebsko-Nowogródzkiej Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej Armii Rosyjskiej. Zaś w kwietniu 1993 miasto zostało przekazane polskim władzom cywilnym.

Borne Sulinowo jest położone w woj. zachodniopomorskim, powiat szczecinecki. Aktualnie znajduje się tutaj siedziba władz gminy miejsko - wiejskiej. W ostatnich latach miasteczko zasłynęło ze zlotu militarnego, który jest na jego terenie organizowany. Nie brakuje tutaj turystów, którzy przyjeżdżają zaciekawieni, jak to miejsce wygląda. Zobaczcie galerię zdjęciową.

Podczas remontu w Sławnie dokonali odkrycia pod podłogą. Zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto