Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

70 lat Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Zdjęcia, wideo

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
70-lecie Zespołu Szkół Morskich z Darłowa. Święto szkoły rozpoczęło się w piątek - 06.10.2023 r. Byliśmy w ZSM, które wita absolwentów na każdym kroku. To są wystawy zdjęciowe w ZSM, pamiątkowe gadżety, książka z okazji 70-lecia, czy udostępnione stare dzienniki lekcyjne i kroniki szkolne. Zaś w Kinie Bajka miała miejsce jubileuszowa gala.

70-lecie Zespołu Szkół Morskich z Darłowa

od 16 lat

W piątek do ZSM przypływają absolwenci z różnych stron Polski i świata. Obowiązkowo meldują się w - głównym budynku - Zespole Szkół Morskich i tutaj wspominają swoje klasy chętnie sięgając do starych kronik i dzienników klasowych. To są także wspaniałe opowieści ludzi morza o ich losach i spotkania po latach z kolegami ze szkolnej ławy. A ty dopiero początek 70-lecia ZSM. Byliśmy w szkole morskiej i zobaczcie ten niesamowity klimat jubileuszu.

Później, w darłowskim Kinie Bajka, zorganizowano jubileuszową galę, którą rozpoczął występem "Niezbędny Balast" - zespół muzyczny z ZSM. Podczas gali nie zabrakło wspomnień, gratulacji, wyróżnień. Zobaczcie to wszystko na zdjęciach. Również dokonano otwarcia w Muzeum Zamek Książąt Pomorskich wystawy z okazji 70-lecia ZSM, gdzie zaprezentowane są m.in. różne rodzaje umundurowania, jakie było i jest w ZSM.

Archiwum wspomnień Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Stare zdjęcia

Historia ZSM Darłowo

Historia szkoły o profilu morskim w Darłowie zaczęła się właściwie już w roku 1947, kiedy to z inicjatywy kierownika działu społeczno – wychowawczego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Rzeczpospolitej Polskiej w okręgu szczecińskim i za zgodą ministerstwa oświaty, założono Gimnazjum i Liceum Spółdzielczości Morskiej w Darłowie. Nowo powstałą szkołę nazwano imieniem Obrońców Westerplatte.

Pierwszym dyrektorem placówki został Ludwik Łakomy. Od początku swojego istnienia szkoła posiadała własny hymn pt. „Westerplatte„, skomponowany przez Alojzego Łazarka do słów napisanych przez ówczesnego dyrektora szkoły. Kres istnienia szkoły, która mimo wyraźnego profilu morskiego nigdy nie otrzymała tytułu Szkoły Morskiej, położyło zarządzenie Dyrekcji Okręgowej Szkolenia Zawodowego w Szczecinie z dnia 15 lipca 1950 roku.

Na mocy zarządzenia ministra żeglugi nr 172 z dnia 18 lipca 1953 roku, utworzono bowiem Zasadniczą Szkołę Rybołówstwa Morskiego, Ministra Żeglugi z siedzibą w Darłowie. Pierwszym dyrektorem szkoły został Józef Nagórny, zaś kadra nauczycielska liczyła zaledwie trzech nauczycieli, przy uczęszczających na zajęcia 82 uczniach. Miary trudności dopełniał jeszcze brak warsztatów szkolnych, co zmuszało uczniów do odbywania wszelakiego rodzaju praktyk w przetwórni, w warsztatach i na statkach PPiUR „KUTER”.

Bal maturalny zorganizowano w Hotelu Jan w Darłówku Wschodnim

Studniówka Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Piękne maturzy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto