Zachodniopomorskie - Wojewódzki Dzień Strażaka w Sławnie. Takiej uroczystości tu nie było. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Na zakończenie Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Sławnie dokonano poświęcenia i przekazania trzech wozów strażackich.

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Sławnie

Organizatorem obchodów była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie , Miasto Sławno oraz Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Szczecinie. Po mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz na czele z Orkiestrą Dętą Ziemi Sławieńskiej pod batutą Kapelmistrza Macieja Poprawskiego, Zachodniopomorską Kompanią Reprezentacyjną Państwowej Straży Pożarnej oraz towarzyszących pocztów sztandarowych na plac ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

Jednym z punktów ceremoniału było złożenie przez dowódcę uroczystości st. kpt. Michała Smelę meldunku Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Pawłowi Szefernakerowi. Minister w asyście Zastępcy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Krzysztofa Hejduka dokonał przeglądu pododdziałów, następnie uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt oraz został odegrany Hymn Państwowy przez Orkiestrę Dętą Ziemi Sławieńskiej.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście:

- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Paweł Szefernaker
- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska - Małgorzata Golińska
- Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Krzysztof Hejduk
- Członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej jednocześnie Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP Rzeczpospolitej Polskiej województwa zachodniopomorskiego druh Marek Kowalski.
- Burmistrz Miasta Sławno - Krzysztof Frankenstein

Przybyłych na uroczystość gości przywitał Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Tomczyk. W dalszej części uroczystości dokonano wręczenia odznaczeń, awansów na wyższe stopnie służbowe, wyróżnień i nagród funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających w byciu członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej nadano:

2 osobom – Krzyż „Świętego Floriana”.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało 56 osób:

- 5 osób - Złoty Medal za Długoletnią Służbę

- 25 osób - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę

- 26 osób – Brązowy Medal za Długoletnią Służbę

Wręczenia w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Paweł Szefernaker.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowieniami za pracę i działalność, która w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju ochrony przeciwpożarowej jak również za niezwykłą odwagę osobistą uczestniczących w akcjach ratowniczych nadał:

- 5 osobom – Złotą Odznakę „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”

- 3 osobom – Srebrną Odznakę „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”

- 11 osobom – Brązową Odznakę „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”

Dekoracji odznaczonych dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Paweł Szefernaker.

Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej uchwałą z kwietnia 2023 roku nadało:

- 6 osobom – Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej

- 7 osobom – Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza

Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej uchwałą nadało:

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, dla społeczności Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie, Kowalewicach, Malechowie oraz Rychowie.

Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej woj. Zachodniopomorskiego uchwałą z kwietnia 2023 roku nadało:

- 2 osobom – Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa

- 2 osobom – Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa

Dekoracji dokonał Członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej jednocześnie Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP Rzeczpospolitej Polskiej województwa zachodniopomorskiego druh Marek Kowalski.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozkazami personalnymi awansował na wyższe stopnie oficerskie 54 strażaków. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej rozkazami personalnymi z kwietnia 2023 r. awansował na wyższe stopnie aspiranckie 51 strażaków. W dowód uznania za gotowość do najwyższych poświęceń w trakcie wykonywania obowiązków służbowych oraz podziękowania za udział w misji gaszenia pożarów we Francji, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uhonorował 8 osób.

Z okazji 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej w uznaniu zasług na rzecz organizacji, funkcjonowania i rozwoju systemu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa, ochrony ludności i obrony cywilnej, dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej otrzymała 1 osoba. Za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych, dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej otrzymało 6 osób.

Wręczenia aktów nominacji dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Paweł Szefernaker oraz Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Krzysztof Hejduk.

Kapituła Zachodniopomorskiego Krzyża św. Floriana w Szczecinie nadał:

- 3 osobom – Złoty Krzyż św. Floriana

- 6 osobom – Srebrny Krzyż św. Floriana

Złoty Krzyż św. Floriana otrzymał sztandar Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Dekoracji dokonał Przewodniczący Zachodniopomorskiej Kapituły Krzyża św. Floriana w Szczecinie- Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki nadbryg. Jarosław Tomczyk.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej włącza Ochotniczą Straż Pożarną w Krupach, Ochotniczą Straż Pożarną w Dobiesławiu, Ochotniczą Straż Pożarną w Charzynie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wręczenia decyzji dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Paweł Szefernaker.

Przekazano nowe wozy bojowe dla KP PSP Sławno

Podczas obchodów nastąpiło uroczyste przekazanie samochodów pożarniczych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 3,5/16 MAN otrzymuje Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie.Zakup ze środków przekazanych na fundusz wsparcia Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie przez Gminę Sławno to 250 000 zł, środki z budżetu państwa to 541 380 zł oraz środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie to 200 000 zł.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 3,5/16 MAN otrzymuje Posterunek Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Darłowie. Zakup ze środków przekazanych na fundusz wsparcia Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie przez Gminę Darłowo to 250 000 zł, środki z budżetu państwa to 649 620 zł oraz środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie to 200 000 zł.

Lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy SLRR Isuzu D-Max otrzymuje Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Sławnie. Zakup ze środków przekazanych na fundusz wsparcia Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie przez Gminę Sławno to 30 000 zł, Powiat Sławieński to 50 000 zł, środki z budżetu Wojewody Zachodniopomorskiego to 33 775 zł oraz dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 113 775 zł.

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Sławnie. Główna uroczyst...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie