Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sławnie jest do kupienia zabytkowy budynek ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Przy ulicy Koszalińskiej w Sławnie stoi budynek, który w czasach PRL miał swoje lata świetności. Mieściły się tutaj znane Zakłady Drobiarskie. Obiekt - wraz z ponad 8 ha terenu - jest wystawiony na sprzedaż przez prywatnego właściciela. Budynek znajduje się przy krajowej drodze numer sześć i jest wpisany do rejestru zabytków.

Zakłady Drobiarskie w Sławnie

Zakład w Sławnie rozpoczął działalność w latach 60-dziesiątych. W styczniu 1961 roku w budynku przy ulicy Koszalińskiej w Sławnie, który zajmowała Spółdzielnia "Smakosz" rozpoczął działalność Wydział Jajczarski podlegający dyrekcji Przedsiębiorstwa Jajczarskiego w Koszalinie. Taki był początek Zakładów Drobiarskich w Sławnie. Wcześniej, przed II wojną światową w budynku był zakład mięsny, gdzie produkowano m.in. konserwy. Z historii wiadomo, że 1 stycznia 1962 roku przedsiębiorstwo jajczarskie z Koszalina zmieniło swoją siedzibę na Sławno. Przyjęło wówczas nazwę: Przedsiębiorstwo Jajczarsko - Drobiarskie w Sławnie. Sławnienie potocznie nazwali je Zakładami Drobiarskimi.

Z kart historii Zakładów Drobiarskich w Sławnie

Warto wiedzieć, że w latach 1966 - 1968 uruchomiono w zakładach drobiarskich w Sławnie wydział drobiarski z linią uboju drobiu grzebiącego i wodnego. Ważną datą dla przedsiębiorstwa z branży drobiarskiej w Sławnie był maj 1967 roku. Co się wówczas stało? Firma mogła się poszczycić kolejnym sukcesem. Uzyskała uprawnienia do eksportu swoich produktów. Uprawnienia do eksportu przełożyły się na szybki wzrost zatrudnienia w zakładach drobiarskich w Sławnie. W roku 1966 pracowały tu 323 osoby. W tym okresie Przedsiębiorstwo Jajczarsko - Drobiarskie w Sławnie generowało straty. Straty, ale uprawnienia eksportowe spowodowały, że zakład w Sławnie wyszedł na prostą. Już w 1968 roku uzyskiwało ono dochody. W 1970 roku zysk przedsiębiorstwa wyniósł ponad 10 milionów zł.

Zakłady drobiarskie nadal rozwijały się dynamicznie. Modernizowano linie produkcyjne tego przedsiębiorstwa. W 1971 roku uzyskano możliwość uboju 1940 sztuk drobiu na godzinę. Kolejna modernizacja, w latach 1974 - 1975, spowodowała, że ta wydajność jeszcze bardziej wzrosła - 2860 sztuk na godzinę. Warto też wiedzieć, że 1 stycznia 1972 roku Zakłady Jajczarsko - Drobiarskie w Sławnie połączono z Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Hodowli i Wylęgu Drobiu w Koszalinie i przyjęto nazwę Koszalińskie Zakłady Drobiarskie w Koszalinie z siedzibą w Sławnie. I to nie była ostatnia zmiana nazwy. W 1975 roku wprowadzono kolejną zmianę nazwy zakładów drobiarskich w Sławnie. Przedsiębiorstwo nazwano Zakłady Drobiarskie w Sławnie. W 1976 roku uruchomiono komorę zerową, a od lipca 1980 roku wprowadzono pracę na dwie zmiany.

TOP z DARŁOWA:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto