Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysyp grzybów. Ponad 100 rydzów w gminie Sławno. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Rydze
Rydze TT i nadesłane Czytelnicy
Końcówka września 2023 jest słoneczna i także nie brakuje grzybów. Zobaczcie co się zbiera w lasach gminy Sławno - okolice Sławska, Gwiazdowa, Gwiazdówka, Pomiłowa. Piekny wysyp grzybów...

Grzybobranie 2023 w gminie Sławno

Czerwone kozaki w jesiennej aurze bardzo fajnie się zbiera w lasach w okolicy Sławska. Grzyby mają czerwone - bardzo charakterystyczne - kapelusze i co istotne bardzo rzadko są robaczywe.

W lasach w okolicy Gwiazdowa nie brakuje kurek i te grzyby także są niezwykle rzadko robaczywe. W lasach coraz bardziej wyczuwalny jest jesienny - mimo gorących dni - klimat. Dlatego będą się pojawiać typowo jesienne grzyby. Nie brakuje też podgrzybków.

Kapitalne wiadomości dla miłośników grzybów są takie, że w okolicy Gwiazdowa (gm. Sławno) pojawiły się znów rydze. To bardzo smaczne grzyby. Nasza Czytelniczka pochwaliła się, że znalazła ich ponad 100 - patrz zdjęcia. To świetny rezultat z 2-godzinnego grzybobrania świadczący o tym, że rydze pojawiły się masowo.

Rydze lubią podłoże piaszczyste z leśnym mchem - patrz na zdjęciach - i można na nie trafić w pobliżu drzew iglastych np. sosen. Rydz rośnie od lipca do listopada. To grzyb z gatunku gołąbkowatych. Jego cechą charakterystyczną jest pomarańczowe mleczko, które przypomina sok marchewkowy, a pojawia się po uszkodzeniu rydza.

Uważajcie, zbierajcie grzyby z głową

Nadleśnictwo Sławno informuje, że podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy znaleziony grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.

Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.

W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wezwany w porę może uratować życie. Nie należy lekceważyć takich objawów. Trzeba też pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.

Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać?

To pytanie jest zadawane od niepamiętnych czasów. Powstało zapewne tuż po słynnym dylemacie dotyczącym jaja i kury. Skoro jest tyle gatunków rozmaitych grzybów to spokojnie możemy stosować oba sposoby. Każdy jest dobry, ale stosowany z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.

Nadleśnictwo Sławno akcentuje, że grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki z muchomorem zielonkawym. Rozpoznaje się go m.in. po pochwie u podstawy trzonu, stąd nie można takich grzybów wycinać. Pamiętajmy, że jeden średni owocnik to dawka śmiertelna dla człowieka.

Oto król grzybobrania na Pomorzu. Ależ kosi. Zdjęcia, wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto