Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzybobranie w kwietniu. Rzadkie grzyby w powiecie sławieńskim wiosną. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Czytelniczka ze Sławna wybrała się do lasu na spacer w okolicy Pomiłowo - Gwiazdówko (gm. Sławno) i znalazła grzyby - piestrzenicę kasztanową. Zobaczcie też piękne smardze, które rosły w centrum Sławna.

Grzybobranie w kwietniu w gminie Sławno

Piestrzenica kasztanowata występuje głównie na południu Polski w rejonach górskich, gdzie można ją często spotkać. Na nizinach jest rzadko spotykana. Tymczasem mieszkanka Sławna znalazła takie grzyby podczas spaceru w okolicy Pomiłowa i Gwiazdówka (gm. Sławno).

- Piestrzenica kasztanowa trafia się na naszym terenie. Są lata, że jest jej bardzo dużo oraz takie, gdy grzyby są bardzo piękne i dorodne. Ale też są takie lata, że występuje jej niewiele. Tak jest w tym roku - mówi Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno.

Grzyby te występują od marca do maja w lasach sosnowych na zrębach i piaszczystych glebach. Dawniej piestrzenica była często sprzedawana na targach i straganach, ale gdy ustalono, że była przyczyną zatruć to zakazano jej sprzedaży.

Smardze w Sławnie

Ciekawostką są smardze, które wyrosły w Sławnie na rabatkach, gdy wysypano je leśną korą. Grzybnia tych grzybów musiała w niej być i stąd taki, a nie inny efekt. Grzyby wyrosły m.in. na rabatkach niedaleko Urzędu Miejskiego w Sławnie na ulicy Wojska Polskiego.

- Zdarzają się takie przypadki i jest to ciekawe i obrazujące sposób migrowania grzybów - mówi Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno. - W naszych lasach te grzyby raczej nie występują. To gatunek chroniony. Ale zdarzają się przypadki, gdy np. rabatki są wysypane korą i tu wyrastają smardze. Najczęściej występują w danym miejscu dwa sezony i później zanikają - zaznacza.

Smardze mają status grzybów bardzo rzadkich i występują na terenie całej Polski. Rozwija się w lasach liściastych i mieszanych. Tam można je spotkać od kwietnia do maja. Uwaga - grzyby te w stanie surowym są trujące dla człowieka.

Trop dorosłego wilka (przednia łapa) na śniegu długość (z pazurami) 10 -13 cm, szerokość 8 -10 cm. Tropy szczeniąt w zimie nie są mniejsze niż 9 (dł.) x 7 (szer.) cm.

Trop dużego psa zwykle jest szerszy i mniej regularny niż trop wilka.  Pazury są słabiej odbite.

Warto też wiedzieć, że jeśli macie psa tropiącego [myśliwskiego] i potrafi on wskazać trop wilka to zachowa się w sposób następujący:

1. Zacznie węszyć będąc bardzo napiętym

2. Zastygnie w bezruchu z podkulonym ogonem

3. Aż "zagulgota" lub zawarczy w całkiem nowej dla Was intonacji

4. Będzie bardzo zaniepokojony i wskaże kierunek lub nie będzie chciał pójść dalej, czy też zacznie się wycofywać

Atak wilków w gm. Postomino - kliknij i zobacz zdjęcia

Gdzie bytują wilki w powiecie sławieńskim? Czy należy się ich bać?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto