W Sławnie Rada Miejska odwołała skarbnika i ponownie powołała. O co chodzi?

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Skarbnik miasta - Danuta Borowska - Sławna złożyła wniosek o odwołanie. Taką uchwałę przedłożył burmistrz i ona obowiązuje z dniem 24 listopada. Bo uchwała została podjęta 12 głosami "za" i jednym wstrzymującym się. Kolejno była uchwała o powołaniu skarbnika z dniem 26 listopada 2020. I tu też została przyjęta w identycznym stosunku głosów. Stanowisko obejmie ta sama osoba. Uchwały były rozpatrywane podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej - 12 listopada 2020 r.

Obrady Rady Miejskiej w Sławnie

- O co chodzi? - pytał radny Bartosz Bukowski. - Jak długo pani chce pełnić to stanowisko? Jakie ma pani plany na przyszłość? Jakie oczekiwania finansowe?

W taki sposób wywołał "do tablicy" Danutę Borowską - skarbnika miasta Sławna.
- W samym Urzędzie Miejskim pracuję 18 lat. Odwołanie złożyłam tylko z uwagi na taką sytuację, jaka jest. Jest pandemia. Pozwoliłam zadbać o siebie - mówiła skarbnik.
Zaakcentowała, że Jest też głównym księgowym budżetu i urzędu z wynagrodzeniem skarbnika.
- Jeśli pan burmistrz mnie powołuje ponownie to tylko dlatego, że jestem osobą odpowiedzialną. Aktualnie tworzymy budżet, który nie jest łatwy. Chcę pomóc samorządowi. Nie chcę miasta zostawić bez pomocy. Chcę dać czas panu burmistrzowi znaleźć kompetentną osobę w moje miejsce - dodała skarbnik.__

- To oczywiste, że osoby w ratuszu zbliżają się do wieku emerytalnego i mogą z tego przywileju skorzystać. Mogą też równocześnie dalej pracować. Cieszy mnie odpowiedzialność pani skarbnik. Stąd dwie uchwały, które są na dzisiejszych obradach Rady Miejskiej - mówił Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna. - Jaką odpowiedzialność ma pani skarbnik? Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Powiem tylko, że dziś osoby z Ukrainy zarabiają w sławieńskich firmach po 4000 zł netto. Jak tak dalej pójdzie to w ratuszu nie będzie komu pracować - skwitował włodarz i dodał, że zarobki w Urzędzie Miejskim to temat na odrębną dyskusję.

Burmistrz podziękował za dotychczasową pracę pani skarbnik i wyraził nadzieję, że ona - jak zaakcentował - jeszcze trochę popracuje w ratuszu. Z kolei skarbnik powiedziała, że może pół roku, może rok.

Radny Bartosz Bukowski odpowiedział, że docenia profesjonalizm pani skarbnik i zaznaczył, że chciał poznać szczegóły obu uchwał.

- Pani zawsze w dyskusji budżetowej była bardzo kompetentna i rzeczowa - zaakcentował Bartosz Bukowski.

Obowiązki skarbnika miasta Sławno

Skarbnik miasta jest jednocześnie głównym księgowym budżetu i naczelnikiem Wydziału Finansowo - Budżetowego. Do zadań skarbnika należy w szczególności:

1/ opracowywanie projektów budżetu miasta,

2/ kontrasygnata czynności prawnych powodujących powstanie zobowiązań pieniężnych,

3/ wykonywanie budżetu i organizowanie gospodarki finansowej miasta oraz gminnych jednostek organizacyjnych,

4/ opracowywanie analiz i sprawozdań o wykonaniu budżetu i sytuacji finansowej Miasta i zgłaszanie swoich propozycji Burmistrzowi i Radzie,

5/ kontrola gospodarki finansowej jednostek budżetowych,

6/ sprawowanie nadzoru nad prawidłowym obiegiem informacji i dokumentacji finansowej,

7/ wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi

8/ wykonywanie określonych przepisami prawa obowiązków w zakresie rachunkowości.

Część sklepów informuje swoich klientów ile osób może maksymalnie jednocześnie przebywać w środku. Takie ograniczenia na punkty handlowe nakłada rozporządzenie rządowe.

Jak Sławno reaguje na pandemię i kolejne obostrzenia? ZDJĘCI...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie