W Sławnie powstanie boisko do plażowej piłki ręcznej ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Na terenie zielonym przy hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sławnie powstanie boisko do plażowej piłki ręcznej. To efekt współpracy prezesa UKS Lider Sławno - Szymona Biegajskiego i Krzysztofa Frankensteina - burmistrza Sławna.

Piłka ręczna w Sławnie

Rywalizacja w piłce ręcznej plażowej toczy się między dwoma zespołami. Na boisku w trakcie meczu przebywa 4 zawodników (bramkarz i trzech zawodników z pola gry). Mecz trwa 2 sety po 10 minut każdy, a w każdym z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. W przypadku remisu w secie decyduje złota bramka, a remisu po dwóch setach decydują o końcowym rezultacie tzw. shoot outy, a więc sytuacje sam na sam z bramkarzem przeciwnika.

W plażową odmianę handballu gra się używając rąk, dozwolone jest „rzucanie się” na piłkę. Podwójnie liczone są bramki po obrocie w powietrzu, bądź te zdobyte z tzw. wrzutki, a więc sytuacji gdy zawodnik chwyta piłkę w powietrzu i od razu oddaje rzut na bramkę. Za dwa liczone są również zdobycze „wlotka”, a więc osoby, która podczas akcji ofensywnej zmienia bramkarza, co daje też automatycznie drużynie przeciwnej możliwość rzutu przez całe boisko do pustej bramki, które jeśli jest wykonane przez bramkarza również liczone jest razy dwa. Boisko do gry ma wymiary 27 x 12 metrów, a jego nawierzchnię stanowi piasek. W trakcie meczu zdobywa się bramki, z których „zwykła bramka” to 1 punkt, a „spektakularna bramka” to 2 punkty. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretny set w meczu. Mecz natomiast wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej tzw. „punktów meczowych”.

Całości towarzyszy atmosfera zabawy, z głośników leci muzyka. Dzięki boisku zawodnicy UKS Lider Sławno będą mogli wziąć udział w letnich rozgrywkach organizowanych przez Związek Piłki Ręcznej. Sławieński klub do wojewódzkich eliminacji mistrzostw Polski zgłosił dwa zespoły: młodziczek i młodzików.

Pierwsze prace przy boisku - jak zapowiada ratusz - rozpoczną się już w najbliższych dniach.