Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławno. Odkrycie na terenie zabytkowego pałacyku i jego wizerunek 100 lat temu ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Przepiękny - zabytkowy - pałacyk w Sławnie będzie siedzibą Urzędu Gminy Sławno. Budowla jest remontowana i dostosowywana do potrzeb urzędników. Ci mają się tam wprowadzić w pierwszym kwartale 2022 r. Wójt Ryszard Stachowiak informuje, że rozpoczęło się pierwsze skręcanie mebli. Na zdjęciach zobaczycie pałacyk na starych pocztówkach i też teraźniejsze zdjęcia oraz to co zostało odkryte na placu budowy.

Tu będzie Urząd Gminy Sławno

Ponadto pokazujemy też zdjęcia, gdzie widać próbę generalną podświetlenia - iluminacji - zabytkowego pałacyku w Sławnie. Dzięki temu będzie on też odpowiednio wyeksponowany. Jak? Oceńcie sami.

Podczas prac polegających na zagospodarowaniu terenu wokół nowej siedziby Urzędu Gminy Sławno – Willi Schultz`a – tzw. pałacyku dokonano odkrycia. Natrafiono na historyczne pamiątki minionej epoki. Usuwając kolejne warstwy ziemi udało się znaleźć m.in. szklaną, zakapslowaną butelkę i kilka porcelanowych korków – tzw. „porcelanek” z przełomu XIX i XX w.

Znaleziona butelka pochodzi ze słupskiego browaru Sternbrauerei Stolp (Browar Gwiaździsty). Jest to butelka typu krachla (z zamknięciem kabłąkowym i porcelanowym korkiem) o pojemności 0,35 l. Wykonana z przezroczystego szkła z tłoczonymi napisami: Schutz-Marke Sternbrauerei Stolp, inicjałami R.W.H. wpisanymi w motyw gwiazdy i datą 1857.

Podobne znakowania ma porcelanowy kapsel. Widoczna jest gwiazda, inicjały, data i napis Schutz Marke.

1857 to rok, w którym Richard Heydemann, założyciel browaru, rozpoczyna karierę piwowarską, kupując niewielki browar przy placu Kościelnym w Słupsku. Był to jeden z najsłynniejszych browarów Słupska.

Pośród znalezionych korków porcelanowych są m.in. sygnowane nazwiskami właścicieli browarów, rozlewni wód mineralnych – J. Weile Stolp, Brauereigesellschaft A. Schultz Schlawe i Bergbrauerei Schlawe.

Porcelanki sygnowane nazwiskiem Alberta Schultz`a nie dziwią, wszak pałacyk był jego domem, a nieopodal stał jego browar i rozlewnia wód mineralnych. Są jednak wspaniałym świadkiem ponad 100-letniej historii.

Wszystkie te pamiątki znajdą swoje miejsce w specjalnej gablocie w „pałacyku”. Na kolejnych zdjęciach zobaczycie co odkryto, a najpierw zobaczcie willę na starych pocztówkach.

Najnowsze zdjęcia z pałacyku - poniżej -grudzień 2021

Budynek, przy ul. I-ego Pułku Ułanów w Sławnie - był dawną willą właściciela browaru w Sławnie A. Schultza. Świadczy o tym choćby to zdjęcie. Z kolei od września 1955 do sierpnia 2011 roku była to siedziba Zespołu Szkół Zawodowych. Później budynek był pod kuratelą Starostwa Powiatowego w Sławnie i nic się w nim nie działo, aż do przejęcia obiektu przez gminę Sławno.

Sławno. Rozpoczęła się przeprowadzka Urzędu Gminy do pałacyku ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto