Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie sławieńskim ruszyły żniwa. Jakie będą? Co mówią rolnicy? ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Aura odgrywa bardzo ważną rolę w pracy rolnika. Od niej zależy końcowy plon. Właśnie rozpoczął się czas zbiorów - żniw w naszym powiecie. I ilościowo nie powinno być źle, ale kłopoty szykują się z jakością zbóż. Czyli z tzw. parametrami skupowymi. Tu warto wiedzieć, że jeśli np. pszenica osiągnie wymagane wartości, to rolnik uzyska wyższą stawkę za tonę i taka pszenica nadaje się na np. wypiek chleba. Jeśli parametrów nie uzyska, to jest sprzedawana jako paszowa. A co za tym idzie rolnik uzyskuje niższą zapłatę.

Rozpoczęły się żniwa w powiecie sławieńskim

- Żniwa ruszyły - mówi Zdzisław Sieradzki, przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Sławnie. - Na początek zostały wykoszone trawy nasienne i jęczmienie ozime. Teraz pod kombajny idą pszenice i grochy oraz łubiny. Tu zbiory się rozpoczęły normalnie, bez poślizgu czasowego. Zaś rzepaki są opóźnione, bo nie miały korzystnych warunków rozwoju.

Przewodniczący dodaje, że stronki i kłosy nie są dobrze wykształcone i też wypełnione.

- Tu odbija się brak wody, a więc susza - komentuje Zdzisław Sieradzki. - Trzeba kosić to, co jest, ale parametry skupowe nie są dobre i to już widać „na dzień dobry”. Żniwa na Pomorzu rozpoczęły się szybciej o dwa tygodnie, niż w Wielkopolsce. A zawsze było odwrotnie. To pokazuje, że mamy upały, które powodują, że zboże szybciej jest gotowe do koszenie.

Nasz rozmówca dodaje, że zboża są niskie i mocno wypalone przez słońce.

- Kłopotem jest zgłaszanie szkód na plantacjach przez suszę. Taki problem zgłaszają nam rolnicy z różnych rejonów naszego powiatu - mówi Zdzisław Sieradzki. - Teoretycznie straty suszowe można zgłaszać po przez aplikację elektroniczną, ale to nastarcza wiele problemów. Będziemy o nich rozmawiali podczas posiedzenia naszej izby - zapowiada.

Zdzisław Sieradzki mówi też, że podmioty skupowe w regionie czekają na ceny potentatów.

- Jeśli ceny utrzymają się to będą one adekwatne do poniesionych nakładów - ocenia. - Paradoksalnie na Pomorzu Środkowym zboża jest sporo, bo nie było tutaj tak wielkich nawałnic deszczowych, jak w innych rejonach kraju. Jednakże parametry, jak już mówiłem, nie są zadowalające i tutaj jest problem dla rolników. Bo słabsze parametry równają się niższej cenie za zboże, które trzeba będzie sprzedawać jako paszowe. Zyska ten, kto będzie mógł zboże zmagazynować i sprzedać, gdy stawki będą wyższe. To jest swoista gra rynkowa, która ma miejsce podczas każdej kampanii żniwnej.

- Jęczmień ozimy nie wytrzymuje gęstości. Zaszkodziła mu susza i tak samo będzie z pszenicami - mówi z kolei Leszek Dydyna, rolnik z Darłowa.

Kiedy koniec żniw w powiecie sławieńskim?

Żniwa ruszają na dobre. Jeśli słoneczna aura się utrzyma to zakończą się one - jak prognozują rolnicy - w granicach 10 - 15 sierpnia.

- Jeśli tak będzie to żniwa zakończą się tabelarycznie - komentuje przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Sławnie. **

Skup zbóż portowy w Darłowie już się rozpoczął. Zboże jest przyjmowane do godz. 18 lub dłużej przez cały tydzień w trakcie kampanii żniwnej.

Wrzosy z Warszkowa świętują 10-lecie ZDJĘCIA, WIDEO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto