Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gm. Sławno chemią zwalczają bardzo groźną dla ludzi i zwierząt roślinę ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Dzięki pozyskanej przez samorząd - gminę Sławno dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na zadanie polegające na usuwaniu Barszczu Sosnowskiego już piąty rok z rzędu prowadzone są zabiegi mające na celu wyniszczenie tej inwazyjnej rośliny.

Wykonano pierwsze prace w terenie. Zakończono I etap usuwania barszczu, czyli wykonano opryski chemiczne na tę niebezpieczną roślinę. W II etapie zadania planowane jest usuwanie barszczu metodą mechaniczną (wykaszanie), w tych miejscach, gdzie mimo zastosowania środków chemicznych roślina „odbije”.

Zadanie, na zlecenie gminy, realizuje Spółdzielnia Socjalna „Komunalka”. Działania prowadzone są na 22 działkach gminnych i prywatnych w okolicy Janiewic, Żukowa i Bobrowiczek na obszarze 118,07 arów.

W ciągu pięciu lat prowadzenia zabiegów zwalczających Barszcz Sosnowskiego obszar przez niego porastany zmniejszył się o 87,6 ara, tj. prawie 43%. W roku 2016 zinwentaryzowano roślinę na 23 działkach. Barszcz porastał łącznie 205,67 arów gruntów.

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego - gdzie występuje i jakie są objawy poparzenia tą niebezpieczną rośliną. Może być ona groźna dla ludzi i zwierząt. Dotknięcie pędów barszczu może spowodować oparzenia, nawet trzeciego stopnia! Gdy temperatura powietrza wzrasta, roślina wydziela oleje, które zawierają parzące toksyny. Mało kto jednak wie, że jej obecność na polskich ziemiach to wynik nieudanego eksperymentu rolniczego sprzed wielu lat. Pochodzący z Kaukazu krzew w latach 50. XX wieku próbowano uprawiać na paszę dla zwierząt hodowlanych. Roślina ta jest bardzo żywotna, ma szybkie i duże przyrosty.

Barszcz Sosnowskiego to roślina z zieloną, bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty, zebrane w gęsty i duży baldach, są białe. Można go pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości.

W Sławnie zakaz wstępu na plażowisko dla piesków, a kotki so...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto