Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te kwiaty doniczkowe lubią kwaśną ziemię. Co to właściwie oznacza i jak ją zapewnić? Sprawdź, na co uważać, by nie „zepsuć” ziemi

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wiele kwiatów doniczkowych musi mieć przynajmniej lekko kwaśną ziemię. Inaczej nie będą dobrze rosły.
Wiele kwiatów doniczkowych musi mieć przynajmniej lekko kwaśną ziemię. Inaczej nie będą dobrze rosły. coerln/pixabay.com
Dla kwiatów doniczkowych bardzo ważna jest ziemia, a szczególnie pewna jej cecha, na którą rzadko zwracamy uwagę. To tak zwany odczyn, czyli poziom pH, a jeszcze inaczej – kwasowość podłoża. Może nie brzmi to zbyt fascynująco, ale m.in. od tego zależy wzrost i zdrowie roślin. Sprawdź, o co zadbać, żeby kwiaty doniczkowe dobrze rosły.

Spis treści

Zwróć uwagę na tę cechę ziemi! To ważne dla kwiatów doniczkowych

Nie zawsze pamiętamy, że rośliny, które uprawiamy w domach, przywędrowały do nas z różnych zakątków świata i w naturze rosły w przeróżnych warunkach. Oczywiście w większości są uprawiane jako ozdobne od wielu lat i zdążyły przystosować się do domowych warunków, jednak ich podstawowe wymagania należy spełniać, jeśli chcemy, żeby dobrze rosły.

Poza podlewaniem i oświetleniem niezwykle ważna jest ziemia. Wydaje się to zupełnie oczywiste, lecz musimy pamiętać, że podłoża są różne. Najczęściej czytamy lub słyszymy, że ziemia do kwiatów powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Te pojęcia nie sprawiają większego problemu. Ale jest jeszcze jeden czynnik, który nam wydaje się mniej istotny, a tymczasem dla roślin jest bardzo ważny. Chodzi o poziom kwasowości ziemi, czyli pH lub odczyn ziemi. Tę informację również często znajdujemy w opisach wymagań roślin.

Jaką ziemię lubią kwiaty doniczkowe i dlaczego?

Rośliny pobierają składniki mineralne z ziemi. Okazuje się jednak, że aby to mogły robić skutecznie, podłoże powinno mieć właśnie odpowiedni odczyn. Wynika to z różnych warunków i gleb, w jakich rośliny rosły w naturze i do czego przystosowały się przez tysiące lat. Dotyczy to zarówno roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Okazuje się przy tym, że znakomita większość kwiatów doniczkowych musi mieć podłoże przynajmniej lekko kwaśne. Jeśli będzie miało odczyn obojętny lub zasadowy, to nawet jeśli to będzie żyzna ziemia, to roślina nie skorzysta z jej zasobów. Skutek będzie taki, że będzie kiepsko rosła, na jej liściach mogą pojawić się żółte przebarwienia (to tzw. chloroza), a w skrajnym przypadku może całkiem zmarnieć.

Kwaśna ziemia do kwiatów, czyli jaka? Zwróć uwagę na litery pH i cyfry

Na szczęście podłoża do kwiatów mają właśnie odpowiedni, lekko kwaśny odczyn. Ta informacja jest podana na opakowaniach z ziemią (w mniej lub bardziej widoczny sposób). Poszukajmy oznaczenia pH i następujących po nim cyfr. Podłoża lekko kwaśne mają pH 5,5 do 6,5. Niższe cyfry, np. 4,5-5,5, oznaczają podłoża bardziej kwaśne. Natomiast wyższe (6,5-7) – obojętne i lekko zasadowe. Takie jednak lubi tylko niewiele roślin doniczkowych i najczęściej są to podłoża specjalne, np. do lawendy i oleandrów. Takiej ziemi nie kupujmy dla innych kwiatów doniczkowych.

Jakie kwiaty doniczkowe muszą mieć kwaśną ziemię?

Odpowiedź na to pytanie może być krótka lub bardzo długa. Ta pierwsza brzmi: prawie wszystkie. Druga – to długa lista gatunków. Wymieńmy te najbardziej popularne, które przy tym naprawdę źle znoszą „zaburzenia” poziomu kwasowości. Przynajmniej lekko kwaśną ziemię muszą mieć:

  • anturium,
  • begonie (np. królewska, koralowa, Masona),
  • fikusy (w tym popularne benjaminy, „bonsai”, czyli ginseng),
  • grudniki (szlumbergery),
  • kalatee (w tym kalatea różowokropkowana, Musaica, Makoya i inne gatunki)
  • maranty,
  • monstery (monstera dziurawa i Adansona),
  • nefrolepisy (czyli najbardziej popularny gatunek paproci doniczkowych),
  • peperomie (różne gatunki),
  • sępolie (fiołki afrykańskie),
  • skrzydłokwiaty,
  • storczyki (ale one potrzebują specjalistycznego podłoża, przeznaczonego właśnie dla nich),
  • zamiokulkasy.

Natomiast do tych nielicznych, które wolą ziemię o nieco wyższym pH (czyli zbliżonym do obojętnego, 6,5-7), należą głównie sansewierie, cyklameny, niektóre gatunki palm i kaktusów, a także oleandry i lawenda.

Kwaśna ziemia dla kwiatów doniczkowych w praktyce. Na jakie błędy uważać?

Kupienie odpowiedniej ziemi to podstawa, ale potem trzeba uważać na kilka rzeczy. Niestety podłoże łatwiej odkwasić niż zakwasić w bezpieczny dla roślin sposób. Jeśli chcemy, by ziemia do kwiatów jak najdłużej zachowała kwaśny odczyn:

  • podlewajmy rośliny przegotowaną wodą,
  • stosujmy domowe metody, które ułatwiają utrzymanie go. Można sięgnąć po fusy z kawy lub herbaty, ale trzeba to zrobić w odpowiedni sposób,
  • absolutnie nie stosujmy nawozu ze skorupek jaj, który jest wprawdzie korzystny dla wielu roślin, ale nie tych, które lubią kwaśną ziemię.

Czasem poleca się domowe metody zakwaszania podłoża sokiem z cytryny lub octem. Trzeba jednak wiedzieć, że to ryzykowne metody (szczególnie ocet, który może szybko zniszczyć rośliny).

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te kwiaty doniczkowe lubią kwaśną ziemię. Co to właściwie oznacza i jak ją zapewnić? Sprawdź, na co uważać, by nie „zepsuć” ziemi - RegioDom.pl

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto