MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Takie warunki trzeba spełnić żeby wziąć ślub w 2024 roku. Ślub od A do Z. Ślub kościelny, cywilny i ślub konkordatowy. Czym się różnią?

Maja Czech
Maja Czech
Ślub od A do Z. Ślub kościelny, cywilny i ślub konkordatowy. Tym się różnią. Takie warunki trzeba spełnić, żeby wziąć ślub w 2024 roku. Sprawdź!
Ślub od A do Z. Ślub kościelny, cywilny i ślub konkordatowy. Tym się różnią. Takie warunki trzeba spełnić, żeby wziąć ślub w 2024 roku. Sprawdź! pixabay
Sezon ślubny 2024 zbliża się wielkimi krokami. Kto może wziąć ślub kościelny, co parom daje ślub kościelny? Kiedy wybrać ślub cywilny, a kiedy ślub konkordatowy - odpowiadamy! Zobaczcie, jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć taki ślub.

Spis treści

Sezon ślubny 2024. Kiedy się zaczyna?

Przyjęło się, że sezon ślubny co roku zaczyna się w maju a kończy się we wrześniu. To właśnie na te cztery miesiące najwięcej par ustala daty swojego ślubu.

Wynika to przede wszystkim z pogody, która w Polsce jest najbardziej przychylna właśnie w tym okresie. Młodym nie przeszkadza przesąd, jakoby maj miał być pechowym miesiącem dla zakochanych.

 • „W maju ślub – miłości grób”,
 • „Kto w maju ślubuje, ten szybko żałuje”
 • „Maj oszukuje, gdy miłość ślubuje”...

Takich złych wróżb dziś nikt już się nie boi i maj obecnie pozostaje jednym z najpopularniejszych miesięcy na zaślubiny.

Ślub kościelny - jakie warunki trzeba spełnić?

Jeżeli para młoda zdecydowała się na ślub kościelny, najpierw powinna udać się do kancelarii parafialnej i poinformować o tym księdza. Dokumentacja, jaką należy przygotować, to przede wszystkim:

 • dowody osobiste
 • oraz metryka chrztu obu osób
 • jak również zaświadczenie o bierzmowaniu.

Jeżeli ślub ma odbyć się w parafii poza miejscem zamieszkania, należy uzyskać od proboszcza swojej parafii licencję na pobłogosławienie ślubu. Ponadto potrzebny będzie dokument potwierdzający stan wolny przyszłych małżonków. Ten uzyskamy z urzędu stanu cywilnego.
Tuż przed ślubem należy się także wyspowiadać i otrzymać zaświadczenie o spowiedzi.

Jeżeli jedna ze stron jest niewierząca lub wyznaje inną wiarę, dodatkowym potrzebnym dokumentem będzie dyspensa od biskupa.

Nauki przedmałżeńskie - jak wyglądają?

Nauki przedmałżeńskie odbywają się zazwyczaj grupowo. Mają formę wykładów i spotkań, podczas których państwo młodzi wysłuchają o swoich wzajemnych prawach i obowiązkach.

Czas trwania kursu przedmałżeńskiego zależy od formuły, którą wybiorą państwo młodzi. Spotkania mogą odbywać się raz w tygodniu lub być np. skondensowane w jeden weekend. Coraz częściej pojawia się również opcja zakończenia kursu w formule online.

Po skończonych naukach państwo młodzi uzyskują zaświadczenie, które należy dodać do dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa w kościele.

Ślub cywilny - jak zaplanować?

Osoby, które decydują się wyłącznie na ślub cywilny mają nieco ułatwione zadanie. Wystarczy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i złożyć tzw. zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Tam zostaje ustalona również data ślubu oraz miejsce, w którym się on odbędzie.

Do zaślubin potrzebne będą:

 • dowody tożsamości,
 • dowód opłaty skarbowej,
 • wniosek o ślub poza urzędem.

Ślub cywilny - ile kosztuje?

Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł. Opłata za ślub poza urzędem to 1 000 zł.

Ślub konkordatowy czyli jaki?

Ślub konkordatowy to połączenie ślubu cywilnego i kościelnego. Jest to więc ślub religijny, który wywołuje skutki prawne. Możliwość wzięcia takiego ślubu pojawiła się w 1998 roku. Wcześniej pary, które chciały pobrać się zarówno w kościele jak i stanowić małżeństwo w myśli prawa, musiały brać dwa osobne śluby.

Do zawarcia takiego małżeństwa potrzebne będą więc następujące dokumenty:

 • kopia dowodów tożsamości
 • akty urodzenia
 • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego
 • potwierdzenie chrztu i bierzmowania obojga małżonków
 • zaświadczenie odbycia nauk przedmałżeńskich.
od 12 lat
Wideo

Rozmowa z Karoliną Kanią - II wicemiss Śląska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto