Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie świadczenia wypłaca ZUS. Ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura na Pomorzu? Sprawdź, kiedy otrzymasz świadczenie!

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Takie świadczenia wypłaca ZUS. Ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura na Pomorzu? Sprawdź, kiedy otrzymasz świadczenie!
Takie świadczenia wypłaca ZUS. Ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura na Pomorzu? Sprawdź, kiedy otrzymasz świadczenie! Przemyslaw Swiderski
Ile wynosi najniższa, a ile najwyższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Pomorzu? Korzystając z okazji końca roku, „Dziennik Bałtycki” postanowił to sprawdzić. Sprawdź, na jakich zasadach w Polsce przyznawane są świadczenia emerytalne oraz ile i komu ZUS wypłaca ich w województwie pomorskim.

Sprawdź, kiedy otrzymasz emeryturę! Ile lat trzeba mieć skończonych, aby skorzystać ze świadczenia?

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby uzyskać emeryturę z ZUS\, należy spełnić następujące warunki:

  • Ukończony powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).
  • Należy mieć opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą.
  • Nie posiada się emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Jak dodaje ZUS, emerytura przyznana zostanie od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ukończony zostanie powszechny wiek emerytalny tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Pobierasz rentę i martwisz się o swoją emeryturę? ZUS o tym pamięta

Co w sytuacji, gdy dana osoba pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, która została przyznana przed 1 października 2017 roku? Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przyzna świadczenie, zastępując rentę.

Warto jednak wówczas pamiętać, że dzień przyznania emerytury z urzędu będzie uzależniony od tego, na jaki okres przyznana została renta. Jak to rozumieć?

Jeśli pobierasz rentę przyznaną na okres co najmniej do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, zachowasz do niej prawo aż do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, od dnia jego osiągnięcia z urzędu przyznamy Ci emeryturę zamiast pobieranej renty.

Jeśli pobierasz rentę przyznaną na okres przypadający przed dniem osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, to emeryturę zamiast pobieranej renty z urzędu przyznamy Ci od dnia ukończenia 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn.

Emerytura dla nauczyciela, a nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli pobierasz świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, emeryturę pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, które ZUS przyznał ci przed 1 października 2017 roku, to zachowasz do nich prawo aż do dnia poprzedzającego dzień, w którym ukończysz podwyższony wiek emerytalny, chyba że prawo to ustanie wcześniej z innego powodu.

Kiedy osiągniesz wiek emerytalny możesz wystąpić z wnioskiem o emeryturę (nie musisz czekać do dnia, aż ukończysz podwyższony wiek emerytalny). Prawo do emerytury uzyskasz od dnia, w którym ukończysz wiek emerytalny, lub od miesiąca, w którym złożysz wniosek, jeśli wniosek o emeryturę złożysz później.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Podpowiadamy

Warto pamiętać, że warunki nabywania prawa do emerytury i zasady ustalania jej wysokości reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo do emerytury uzależnione jest od:

  • Ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
  • Udowodnienia jakiegokolwiek okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniu emerytalnemu, a dla osoby opłacającej składki na własne ubezpieczenie opłacenie co najmniej jednej składki.

Jak ustalana jest wysokość emerytury?

Wysokość emerytury ZUS oblicza, dzieląc podstawę jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia.

Podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi suma:

  • Zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury.
  • Zwaloryzowanego kapitału początkowego.
  • Środków zapisanych na subkoncie w ZUS.

Średnie dalsze trwanie życia jest to przewidywana liczba miesięcy, przez którą będziesz pobierać emeryturę. Jak dodaje ZUS, tablice średniego dalszego trwania życia ogłasza co roku Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Są one podstawą do obliczenia emerytur na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Więcej informacji na temat zasad przyznawania świadczeń oraz tego, jak ZUS waloryzuje wasz kapitał początkowy i składki na ubezpieczenie emerytalne znajdziecie na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile lat mają najstarsi emeryci na Pomorzu?

Najstarszymi emerytami w Oddziale ZUS w Gdańsku są: 106 letnia kobieta (rocznik 1916) i 104 letni mężczyzna (rocznik 1918).

Ile świadczeń wypłaca ZUS w Gdańsku?

  • Liczba wypłacanych świadczeń emerytalnych wypłacanych przez gdański oddział ZUS wynosi 354 598.
  • Liczba wypłacanych świadczeń rentowych to 108 040.
  • Liczba wypłacanych emerytur pomostowych to 3182.
  • Liczba wypłacanych kompensacyjnych świadczeń nauczycielskich to 845.

Wysokość świadczeń przyznawanych przez ZUS na Pomorzu

Ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura w województwie pomorskim? Jak wynika z danych udostępnionych „Dziennikowi Bałtyckiemu”, najniższa kwota jest 60 tysięcy raza mniejsza od największej, jaką ZUS wypłaca emerytowi na Pomorzu.

O jakich liczbach mowa? ZOBACZ ZESTAWIENIE!

Dane obejmują oba oddziały ZUS działające na Pomorzu gdański, który obsługuje Gdańsk, Gdynię i Sopot oraz powiaty: gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski oraz słupski, który swoim zasięgiem obejmuje Słupsk oraz powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, lęborski i słupski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto