Spotkania hybrydowe stały się bardziej naturalne i wydajne

Akcja specjalna Nowoczesna Firma
Według firmy Microsoft zbyt duża liczba nieefektywnych spotkań jest jednym z największych wrogów produktywności. Użytkownik Office 365 spędza średnio 23% swojego czasu na spotkaniach odbywających się w Teams. I pomimo starań podejmowanych obecnie w wielu firmach w celu powrotu pracowników do biura, w świecie pracy hybrydowej co najmniej jeden pracownik będzie nadal uczestniczył wirtualnie w zdecydowanej większości spotkań. Dlatego wideokonferencje prawie na pewno pozostaną częścią naszego życia zawodowego i są niezbędne do komunikacji i współpracy, a także do budowania zaufania i więzi w zespole pomimo fizycznego dystansu.

Spis treści

Badanie przeprowadzone przez Jabra i LSE

Celem firmy Jabra jest uczynienie spotkań wirtualnych i hybrydowych najbardziej naturalnymi, jak to tylko możliwe. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób technologia wykorzystywana podczas wideokonferencji wpływa na nasze zachowanie i efektywność współpracy, Jabra wspólnie z Laboratorium Behawioralnym London School of Economics (LSE) przeprowadziła kompleksowe badanie naukowe. Przeprowadzono wiele spotkań hybrydowych w zróżnicowanych warunkach technicznych. Uczestnicy tych spotkań zostali poproszeni o wykonanie konkretnych zadań nie wiedząc, co tak naprawdę jest przedmiotem badania. Rejestrowano znaczniki biopsychologiczne, takie jak mikromimika, ruchy gałek ocznych, endogenne mruganie oczami i częstotliwość wypowiedzi. Dodatkowo zadawano uczestnikom pytania jakościowe dotyczące ich odczuć i opinii.

"Wystarczająco dobre" nie jest wystarczająco dobre

Wyniki badania były szczegółowe, ale również jednoznaczne. Najlepsze efekty uzyskano, gdy zarówno zdalni uczestnicy spotkań, jak i sale konferencyjne były wyposażone w profesjonalną technologię firmy Jabra. Nie jest to zaskoczeniem - im lepiej uczestnicy spotkania widzą i słyszą siebie nawzajem, tym bardziej efektywne są spotkania hybrydowe. Wiele osób nadal uważa, że kamera i mikrofon w ich laptopach są wystarczające. Tymczasem wysokiej jakości sprzęt jest Według firmy Microsoft zbyt duża liczba nieefektywnych spotkań jest jednym z największych wrogów produktywności. Użytkownik Office 365 spędza średnio 23% swojego czasu na spotkaniach odbywających się w Teams. I pomimo starań podejmowanych obecnie w wielu firmach w celu powrotu pracowników do biura, w świecie pracy hybrydowej co najmniej jeden pracownik będzie nadal uczestniczył wirtualnie w zdecydowanej większości spotkań. Dlatego wideokonferencje prawie na pewno pozostaną częścią naszego życia zawodowego i są niezbędne do komunikacji i współpracy, a także do budowania zaufania i więzi w zespole pomimo fizycznego dystansu.

Często niedoceniany: w przeprowadzonym badaniu uczestnicy znajdujący się w sali konferencyjnej ocenili jakość wypowiedzi uczestników zdalnych wyposażonych w zestaw słuchawkowy i kamerę Jabra o 84% lepiej niż wypowiedzi uczestników zdalnych niedysponujących profesjonalnym sprzętem. Dzięki rozwiązaniom profesjonalnym są oni nie tylko lepiej widziani i słyszani, ale także postrzegani jako bardziej kompetentni.

Sztuczna inteligencja w służbie bardziej naturalnych wrażeń

Równie ważne jest odpowiednie wyposażenie sali konferencyjnej. Podczas badania zauważyliśmy, że pole widzenia kamery 180° oraz funkcje Jabra PanaCast 50 wspierane przez sztuczną inteligencję mają tutaj kluczowe znaczenie. Podczas korzystania z funkcji Wirtualnego Reżysera, inteligentne algorytmy automatycznie dostosowują obraz w czasie rzeczywistym i skupiają się na osobie mówiącej - dokładnie tak, jakby operator kamery obecny w sali śledził przebieg rozmowy. Dynamiczna Kompozycja to kolejna funkcja PanaCast 50, która udostępnia ujęcia w zbliżeniu czterech ostatnio mówiących osób i sprawia, że uczestnicy spotkania dokładnie widzą mimikę i gesty wszystkich aktywnych uczestników.

Jakość każdego spotkania finalnie zależy od umiejętności moderatora. Jeśli dobrze wykonuje swoją pracę, milczący uczestnicy również zabierają głos, nieporozumienia są identyfikowane i wyjaśniane, a kolejne kroki są ustalane wspólnie. Nie ma znaczenia, czy spotkanie odbywa się w pomieszczeniu, czy za pośrednictwem wideokonferencji. Spotkania wirtualne nie są w stanie konkurować ze spotkaniami twarzą w twarz pod względem jakości dźwięku i obrazu, ale Jabra dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować tę barierę, tak aby korzyści - takie jak mniejsza liczba podróży, ogromna elastyczność czy szybkość procesów decyzyjnych - ostatecznie przeważyły nad wadami.

Autor: Gregor Knipper, VP and Managing Director w Jabra Business Solutions DACH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Spotkania hybrydowe stały się bardziej naturalne i wydajne - Portal i.pl

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto