Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławno: Wchodzą na lód - nierozwaga ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
W Sławnie na stawkach miejskich wchodzi się na lód. Strażacy przestrzegają przed taką nierozwagą, bo o wypadek nie jest trudno. Szczególnie, gdy za oknem temperatury są plusowe. Poniżej rady do, których warto się zastosować.

Państwowa Straż Pożarna radzi - Chcąc jeździć na łyżwach należy korzystać tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk !!!

Zbliża się okres ferii zimowych. Jest to czas wypoczynku i zabawy dla dzieci i młodzieży. W czasie zabawy nie można zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc jeździć na łyżwach należy korzystać tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk !!! Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo podczas zabawy na lodzie, wybierajmy zdecydowanie lodowiska sztuczne.
Niedocenianie przestrzegania odpowiedniej siły nośnej pokrywy lodowej stwarza olbrzymie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Powstanie tafli lodowej o odpowiedniej sile nośnej wymaga spadku temperatury poniżej 0 0C przez kilka następujących po sobie dniach.

Zanim wejdziesz na lód powstały na zbiornikach wodnych pamiętaj:
- Jeżeli będąc na tafli słyszymy podejrzane skrzypienie i trzeszczenie lodu wówczas powinniśmy się położyć płasko na powierzchni lodu i pełzając na brzuchu przemieszczać się w kierunku brzegu. Celem takiego zachowania jest podzielić ciężar ciała na jak największą powierzchnię. Po pęknięciu pokrywy lodowej osoba w pozycji leżącej na brzuchu winna się starać przemieścić na stałą taflę lodową. Nasze działania powinny być ukierunkowane na przybliżaniu się do brzegu. Ruchy ciała należy ograniczyć do niezbędnego minimum, aby uniknąć zbyt szybkiego oddania ciepła organizmu lodowatej wodzie.
- W sytuacji załamania się lodu pod osobą dochodzi do bardzo szybkiego schłodzenia organizmu (hipotermia). Ochronne właściwości ubrania jako poduszki powietrznej ulegają zanikowi na skutek jego przemoczenia przez wodę. Ponieważ woda jest o wiele lepszym przewodnikiem ciepła od powietrza następuje szybki proces przeniesienia temperatury wody na ciało człowieka. Proces oddawania ciepła a tym samym schładzania organizmu ulega przyspieszeniu na skutek gwałtownych ruchów wykonywanych przez poszkodowanego.

Co robić jeśli lód się zarwie:

- nie panikuj, zachowaj spokój, rozłóż szeroko ramiona i nabierz dużo powietrza, nie
próbuj pływać,
- oszczędzaj siły, nie wykonuj gwałtownych ruchów, jeśli posiadasz gwizdek, użyj go by wezwać pomoc,
- jeżeli posiadasz kolce, użyj ich i powoli wczołgaj się na lód,
- po wydostaniu się na stała taflę przeczołgaj się dalej, nie wstawaj,
- jak najszybciej przebierz się w suche ubranie.

Co robić jeśli pod kimś zarwał się lód:

- przed przystąpieniem do ratowania zadbać o własne bezpieczeństwo / możemy to uzyskać angażując dodatkową osobę(y) lub zabezpieczając się liną,
- wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy służb ratowniczych,
- osobie takiej dodajmy otuchy a także wskazówek odnośnie postępowania,
- zbliżamy się powoli do miejsca załamania się lodu, ale nie w pozycji stojącej, starając się wykorzystać np. drabiny czy deski celem rozłożenia ciężaru na większą powierzchnię,
- po podczołganiu się na bezpieczną odległość i podaj tonącemu coś za co można się złapać – linę, gałąź, kurtkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto