Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławno. Szpital Powiatowy podsumował wojnę z COVID-19. Liczba hospitalizacji i zgonów

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Szpital Powiatowy w Sławnie  w czasie pandemii koronawirusa
Szpital Powiatowy w Sławnie w czasie pandemii koronawirusa TT
Podsumowujemy to, co działo się w Szpitalu Powiatowym w Sławnie od początku pandemii koronawirusa. Podajemy dokładne dane dotyczące hospitalizacji i zgonów. Też w ujęciu powiatowym.

Jak Szpital Powiatowy w Sławnie walczył z COVID-19?

W Szpitalu Powiatowym w Sławnie pierwszy pacjent COVID-owy na tworzonym oddziale koronawirusowym był pod koniec października 2020 roku i tylko do końca ubiegłego roku trafiło tutaj 85 osób zakażonych COVID-19. Zaś od 1 stycznia 2021 roku do 22 maja 2021 roku takich pacjentów było 282. Razem to daje 367 osób hospitalizowanych na koronawirusa.

- Łącznie zanotowaliśmy 89 zgonów osób, które chorowały na COVID-19. Były to zgony na tę chorobę lub na choroby współistniejące - mówi Tomasz Walasek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie.

Jak szef szpitala komentuje liczbę zachorowań i zgonów?

- Prawie 370 osób w warunkach Szpitala Powiatowego w Sławnie to bardzo dużo - ocenia dyrektor Walasek. - W innej, podobnej do naszej placówce, zanotowano 151 zakażeń. Z tym, że trzeba też dodać, że do nas trafiały osoby z całego regionu. Byli to pacjenci i ze Słupska, czy Koszalina lub Połczyna Zdroju, Szczecinka, Wałcza lub Ustki. Trafiali wówczas, gdy w innych szpitalach nie było miejsc. Z naszego też pacjenci byli wożeni w inne lokalizacje, gdy była taka konieczność - zaznacza.

Tomasz Walasek mówi, że 89 zgonów jest też spowodowane tym, że do szpitala w Sławnie trafiały osoby z SOR-ów, które były w ciężkim i bardzo ciężkim stanie.

- Za stan ciężki i bardzo ciężki rozumiemy osoby z poważnymi problemami oddechowymi - mówi. - Osoby u, których saturacja wynosiła nawet i 50, gdy u zdrowych osób jest to ponad 90. To też osoby, które miały choroby współistniejące takie, jak na przykład cukrzyca, czy też choroby serca. Każdy zgon nas smucił i wielu przypadkach to była prawdziwa wojna, której stawką było życie.

Tomasz Walasek podkreśla, że wszyscy się uczą koronawirusa i wyciągają wnioski.

- W naszym szpitalu na ukończeniu jest instalacja, która ułatwi doprowadzanie tlenu do łóżek pacjentów. Nie trzeba będzie już wchodzić do pokojów z butlami - informuje dyrektor. - Dzięki temu będziemy mieli także ponad 80 miejsc z tlenem, a to przełoży się na większe bezpieczeństwo pacjentów, ale i również obsługi, która transportowała butle z tlenem.

Warto się szczepić

Nasz rozmówca podkreśla także, że wraz z upływem czasu zmniejszała się śmiertelność, w szpitalu w Sławnie, wśród pacjentów COVID-owych.

- Mamy coraz większą wiedzę o tej chorobie i wszyscy się uczmy, jak z nią postępować - dodaje Tomasz Walasek. - Są też szczepienia i raz jeszcze podkreślę, że warto z nich korzystać. Bo nawet jeśli się zachoruje na koronawirusa to przejdzie się go łagodnie, a nie na przykład bardzo ciężko. Tu też trzeba powiedzieć, że część osób, która przechorowała COVID-19 i była wypisywana do domów to później wracała lub wraca do naszego szpitala, ale jako pacjent mający na przykład zapalenie płuc lub z innymi chorobami. Pamiętajmy, że koronawirus jest bardzo podstępny i - niestety, ale niekiedy bardzo pustoszy organizm. Dla części osób powrót do zdrowia nie jest łatwy i może potrwać bardzo długo. To też pokazuje, że choroba jest bardzo groźna i niebezpieczna dla zdrowia i życia. Nie ma z nią żartów i w naszym szpitalu przekonaliśmy się o tym naocznie. Warto się szczepić. Dziwię się osobom, które tego nie chcą robić i mówią, że koronawirusa nie ma lub wymyślają niestworzone teorie na temat szczepionek. Zapewniam, że COVID-19 jest oraz, że nie można go zlekceważyć. Jeśli tak będzie się działo, to jesienią będziemy mieli czwartą falę zachorowań.

- Przyczyną wielu zgonów było też to, że część pacjentów decydowała się na kontakt z lekarzem, gdy było z nimi już bardzo źle i tu, często, na pomoc medyczną było za późno - akcentuje Tomasz Walasek. - Sytuacja w szpitalu była ciężka, ale nasza placówka ją udźwignęła - ocenia

Dane na 23 czerwca 2021 roku

Mamy 1 nowe zakażenie koronawirusem w powiecie sławieńskim. Przedstawiamy dzienny raport z dnia 23.06.2021. Od początku roku w powiecie sławieńskim wystąpiły 2 824 przypadki zakażenia koronawirusem, a liczba zgonów związanych z chorobą COVID-19 wynosi od początku roku104.

Od początku roku w woj. zachodniopomorskim mieliśmy 97 091 przypadków zachorowań i 2 524 zgony.

Gmina Darłowo

Liczba ludności - 7965. 

Pacjenci zaszczepieni przynajmniej jedną dawką - 2755 osób. 

Pacjenci w pełni zaszczepieni -1691 osób. 

Procent pacjentów zaszczepionych pełną dawką [%] -21,2. 

Grupa wiekowa: 

0-11lat - 0 osób,
 12-19 lat - 78 osób, 
20-39 lat - 576 osób, 
40-59 lat -1028 osób,
60-69 lat - 631 osób.
 70+ lat -442 osoby.

Pandemia. Dokładne dane z powiatu sławieńskiego. Ile osób si...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto