Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławno świętuje 705 rocznicę nadania praw miejskich ZDJĘCIA, WIDEO - 28.05.2022

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Od lewej: burmistrz Krzysztof Frankenstein i burmistrz Rinteln - Andrea Lange
Od lewej: burmistrz Krzysztof Frankenstein i burmistrz Rinteln - Andrea Lange TT
Miasto Sławno świętuje 705 rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji - w sali herbowej - Urzędu Miejskiego miała miejsce [28.05.2022 r.] uroczysta sesja Rady Miejskiej. W jej trakcie odnowiono umowę o partnerskiej współpracy z miastem Rinteln, Cles i Ząbkowicami Śląskimi. W przypadku tego ostatniego miasta doszło też do podpisania umowy o współpracy między szkołami: SP nr 2 w Sławnie i SP nr 3 w Ząbkowicach Śląskich.

Sławno świętuje 705 rocznicę nadania praw miejskich

od 16 lat

W sali herbowej Urzędu Miejskiego w Sławnie miała miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 705-lecia Sławna. Rozpoczął ją burmistrz Krzysztof Frankenstein witając zaproszonych gości. Następnie Marzena Łużyńska, przewodnicząca RM w Sławnie poprosiła zebranych o powstanie i popłynął Mazurek Dąbrowskiego. To był wstęp do uroczystych obrad, które miały różne akcenty. Przebijał tutaj akcent ogólnoświatowy, co przekładało się na liczne nawiązania do wojny w Ukrainie.

Święto Sławna było też okazją do odnowienia, w 30 rocznicę, partnerskiej współpracy z miastem niemieckim Rinteln.Tu umowę parafowali: burmistrz Krzysztof Frankenstein i burmistrz Andrea Lange. Pani burmistrz w swoim przemówieniu podkreśliła, że taka lokalna współpraca pokazuje, że Europa jest jednością na bardzo wielu płaszczyznach, a w tym na poziomie Małych Ojczyzn. Mówiła, że wojna na Ukrainie to nic dobrego oraz, że trzeba zrobić wszystko, aby ją zakończyć, jak najszybciej.

Następnie Ruggero Mucchi, burmistrz Cles podkreślił, że jedność Europy pokazują właśnie takie dni, jak sobotni w Sławnie. Mówił, że warto pielęgnować współpracę Małych Ojczyzn. Porównał to do pielęgnowania bardzo cennej rośliny, której pomaga się rozwijać i rozkwitać. Nie miał wątpliwości, że w takim klimacie rozkwita współprace Cles i Sławna. Odniósł się też do sytuacji w Ukrainie mówiąc, że bardzo źle się dzieje, że w Europie jest znów wojna. Ocenił, że popełniono błędy w polityce międzynarodowej, a w tym w polityce energetycznej za, które teraz nasz kontynent płaci.

Później odnowiono współpracę między Sławnem i Ząbkowicami Śląskimi i tu umowę parafowała Marzena Łużyńska, przewodnicząca RM w Sławnie i Dorota Sierka, wiceprzewodnicząca RM w Ząbkowicach Śląskich, a następnie burmistrz Krzysztof Frankenstein i Marcin Orzeszek, burmistrz Ząbkowic Śląskich. Na zakończenie doszło do podpisania umowy o współpracy między SP nr 2 w Sławnie (parafowała dyrektor Aneta Świątek) i SP nr 3 w Ząbkowicach Ślaskich (parafowała dyrektor Bogusława Raba).

Uroczyste obrady RM w Sławnie uświetniły występy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Sławnie, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I-ego stopnia w Sławnie. Nie zabrakło też wymiany upominków między przedstawicielami poszczególnych samorządów. M.in. burmistrz Krzysztof Frankenstein obdarował gości pamiątkowymi statkami wykonanymi z bursztynu.

Sławno prawa miejskie uzyskało 22 maja 1317 roku od możnowładców pomorskich braci Święców - Jana Piotra i Wawrzyńca. Rys historyczny miasta przybliżył w ratuszu Mirosław Kopowski, nauczyciel historii z LO w Sławnie.

Sławno małym Paryżem. Tak tutaj było ponad 100 lat temu. Zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto