Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławno: Spotkanie w sprawie wymiany młodzieży między Sławnem, a Rinteln

Tomasz Turczyn
FOT.NM
Podczas pobytu niemieckiej delegacji z okazji Dni Sławna 2018 w sławieńskim ratuszu doszło do spotkania w sprawie wymiany młodzieży pomiędzy Sławnem, a Rinteln w zakresie kształcenia zawodowego.

W spotkaniu udział wzięli: Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna, wiceburmistrz Mieczysław Grabowski , Ursula Mucke – przedstawiciel partnerskiej szkoły zawodowej z Rinteln - Berufsbildende Schulen Rinteln, Dariusz Duda – dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia "Rzemiosło" w Słupsku, Roman Hennig - starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku oraz przedstawiciele Zespołu Szkół Agrotechnicznych z Marianem Krakowskim - dyrektorem placówki na czele.

Wymiana młodzieży w zakresie kształcenia zawodowego byłaby możliwa dzięki programowi Erasmus Plus. Jest to program Komisji Europejskiej na lata 2014-2020, który wspiera wszystkie sektory kształcenia i szkolenia, zwłaszcza kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego, uczenia się dorosłych, pozaformalnego kształcenia się młodzieży. Zakres programu jest bardzo szeroki. Integralną częścią programu jest przygotowanie uczniów poprzez zapewnienie im przez organizację wysyłającą (ich macierzystą szkołę/placówkę kształcenia) zajęć językowych oraz kulturowo-pedagogicznych. Program stażu/praktyki zagranicznej dla uczestnika musi być spójny z programem kształcenia w danym zawodzie i musi być określony przez organizację wysyłającą oraz organizację przyjmującą już na etapie składania wniosku.

Te wszystkie kwestie były tematem rozmów pomiędzy zainteresowanymi stronami. Po omówieniu wstępnych zasad współpracy oraz porównaniu systemów szkolenia wspólnie ustalono, że już od przyszłego roku istniałaby możliwość pierwszej wymiany uczniów w następujących zawodach: fryzjer, piekarz, stolarz, sprzedawca, ekonomista, informatyk, elektryk bądź technik budowy maszyn. Najpierw to polscy uczniowie wyjechaliby do Rinteln, następnie do Sławna przyjechaliby uczniowie z Niemiec.

Takie wyjazdy uczniów szkół posłużą przede wszystkim podniesieniu jakości i zwiększeniu atrakcyjności szkolnictwa i kształcenia zawodowego w Europie oraz wspieraniu współpracy między systemami edukacji i szkoleń w obu krajach. Praktyki trwałyby 2-3 tygodnie. W chwili obecnej zainteresowane strony określą ilu uczniów byłoby zainteresowanych taką wymianą.


- Główną zaletą tego programu jest to, że uczniowie nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów, a w ramach programu otrzymają za swoją pracę wynagrodzenie. To bardzo ciekawa propozycja, lecz musimy przeanalizować na jakich zasadach ostatecznie to będzie realizowane -
mówi Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto