Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławno: Satyra prosto z Petersburga w galerii ratuszowej [ZDJĘCIA]

Tomasz Turczyn
W galerii W RATUSZU można obecnie oglądać wystawę rysunków satyrycznych znanego petersburskiego satyryka Wiaczesława Sziłowa. Zaprezentowane prace są – można powiedzieć – bardzo świeżutkie, bo wszystkie pochodzą z niedawno dopiero rozpoczętego i wciąż kontynuowanego cyklu. Rysunki te nie były dotąd jeszcze nigdzie wystawiane.

- Z całą pewnością zostaną wkrótce pokazane w Petersburgu, w innych miastach rosyjskich, ale także i za granicą (jak to było z innymi cyklami jego prac) – ale póki co, zobaczyć je można tylko u nas - mówi Kazimierz Babkiewicz, prowadzący Galerię w RATUSZU. - Wszystkie rysunki z nowego cyklu wykonane są w konwencji szybkiego szkicu. Są jakby niestarannie robione, co nie umniejsza jednak ich wartości , ponieważ myśl autora jest właściwie przedstawiona,a sama idea jest czytelna dla odbiorcy. (Inne prace tego autora także są także utrzymane w podobnym stylu). „Bohaterami” rysunków z tego cyklu są klocki domina. Zostały one prze autora jakby uczłowieczone, przez to że mają dorysowane jedną kreską ręce i nogi, czasami także jakieś dodatki w postaci czapki czy butów. Są takimi sobie specyficznymi ludzikami, zachowującymi się w swoim wyimaginowanym przez autora dziwnym światku dokładnie tak, jak zachowują się ludzie w realnym świecie. Interesujące w tej zaproponowanej widzowi zabawie z ludzikami – klockami domino, są możliwości interpretacyjne wynikające z posiadania (bądź nie) przez nie kropek we właściwych dla tej gry układach. Szyłow w najróżniejszy sposób korzysta z możliwości (niekiedy bardzo wymyślnych) wykorzystania tych kropek do stworzenia sytuacji komicznych. Wystawa będzie czynna do 15 grudnia. Warto ją zobaczyć.

Wiaczesław Szyłow urodził się w 1970 r. w Poczdamie w Niemczech (wówczas NRD). Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Petersburskim. Karykaturą zajmuje się od wczesnej młodości. Pierwszą swoją pracę opublikował w gazecie „Kaliningradzki Komsomolec” w 1985 r. Miał wtedy 15 lat. Rok później został przyjęty do Klubu Kaliningradzkich Karykaturzystów, a w 1987 r. do analogicznego Klubu Karykaturzystów Leningradzkich. Obecnie jest członkiem Związku Malarzy i Grafików międzynarodowego stowarzyszenia artystów UNESCO. Jego rysunki były publikowane w prasie w Rosji, Niemczech, USA, Turcji, Izraelu, Estonii i w Polsce. Od 1992 do 1996 r. był karykaturzystą gazety codziennej „Newski Czas”, a w latach 1997- 1999 gazety „Wieczorny Petersburg”. Od 2001 do 2008 r. pełnił funkcję głównego plastyka fundacji „Współpraca” (Содружество). W latach 2009-2010 był kierownikiem artystycznym kompanii „Swoi w Mieście”.

W 1997 r w Niżnym Nowogrodzie odbyła się wystawa prac i wydany został katalog jego karykatur zatytułowany „I mnie także zdarzyło się coś takiego”. W 2010 r. ukazał się kolejny katalog poświęcony jego pracom w ramach serii „Galeria Mistrzów Karykatury”. W latach 1998-2005 grupa twórcza „Niuans” (w skład której – oprócz niego - wchodzą Wiktor Bogorad i Leonid Mielnik) wydała kilka albumów swoich rysunków satyrycznych. Grupa ta przez kilka lat z rzędu brała udział w tworzeniu oprawy plastycznej słynnego karnawału w Nicei. Prace Sziłowa były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach karykatury. Najważniejsze jego trofea to 1 miejsce na międzynarodowym konkursie w Czanczuń (Korea Pn.), Złoty medal na konkursie w Trento (Włochy) i w Erewaniu (Armmenia), Grand Prix na konkursie w Moskwie.

W 2010 r. Sziłow zorganizował i prowadzi do dziś internetowe przedsięwzięcie pod nazwą „Cartoonbank.Ru” w którym można kupować rysunki satyryczne autorów z Rosji i innych krajów.

Wigilia...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto