Sławno: Radni przesądzili los czołgu T-34 [ZDJĘCIA, WIDEO] - kiedy zniknie?

Tomasz Turczyn
Podczas Sesji Rady Miejskiej w Sławnie radni podjęli uchwałę w sprawie rozebrania pomnika Wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej, znajdującego się na skwerze przy ul. Armii Krajowej w Sławnie

Pomnik znajduje się w wykazie obiektów upamiętniających żołnierzy i partyzantów sowieckich na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zgodnie z zapisami w umowie z dnia 22 lutego 1994 roku pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji wszelkie podejmowane działania wobec pomników wymagają uzgodnień ze Stroną Rosyjską. Kwestia obiektów poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej stała się tematem rozmów w 2015 roku między Radą Ochrony Walk Męczeństwa a Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Na podstawie rozmów MSZ dokonało nowej wykładni umowy, zgodnie z którą ma ona zastosowanie wyłącznie do miejsc pochówków żołnierzy. Zapisy umowy nie obejmują zatem ani obiektów zlokalizowanych poza obrębem cmentarzy ani obiektów nie kryjących szczątków ludzkich. Ponieważ pomnik wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej – czołg nie stanowi miejsca pochówku, a jest wyłącznie upamiętnieniem o charakterze symbolicznym, funkcjonującym w przestrzeni publicznej poza właściwym miejscem spoczynku, zapisy umowy zawartej przez Rząd RP ze stroną rosyjską nie mają tu zastosowania. Potwierdzeniem tego jest opinia Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie – Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców mówiące, że sprawa takich pomników jest uregulowana przez prawo wewnętrzne i pozostają w gestii samorządu lokalnego.

Mając na uwadze ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny,ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki. Zgodnie z cytowaną ustawą za usunięcie obiektu upamiętniającego osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny, odpowiada właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, na terenie której obiekt się znajduje. Zgodnie z zebranymi danymi do usunięcia zostało zakwalifikowanych ponad 469 obiektów na terenie całej Polski. Wśród nich jest znajduje się Pomnik Wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej – czołg.

W 2017 roku Prezydent RP Pan Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zakazie propagowanie komunizmu. Nowelizacja przewiduje m.in. skrócenie czasu, jaki mają na usunięcie pomników upamiętniających komunizm właściciele terenu, na którym się one znajdują, do 31 marca 2018 r. - wcześniej była to data 21 października 2018 r. Jeżeli właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajdował się pomnik, nie uczestniczył w procedurze wzniesienia go, koszty jego usunięcia zwróci mu wojewoda - ze środków Skarbu Państwa.

Zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej
tego typu pomniki winny być likwidowane bądź przenoszone w miejsca, które będą stanowiły swojego rodzajem muzeum lub skansen. Propozycję w sprawie pomnika – czołgu, złożyło Stowarzyszenie na rzecz utworzenia i rozwoju muzeum techniki i techniki wojskowej Tytan w Malechowie, które wystąpiło z prośbą o użyczenie bądź przekazanie eksponatu jakim jest czołg T-34, celem jego wyremontowania i uruchomienia. Czołg stanowić będzie eksponat powojenny i ciekawostkę historyczną, która cieszyć się będzie ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Stowarzyszenie zadeklarowało się do przetransportowania i wyremontowania czołgu na własny koszt.

Analizując sprawę radni jednogłośnie podjęli decyzję o rozebraniu pomnika.

W marcu br. powinna rozpocząć się inwestycja polegająca na uporządkowaniu terenu skweru między ulicami Matejki i Kopernika. Przewiduje się przebudowę istniejących utwardzeń działki oraz wykonanie nowych, pełniących rolę ciągów komunikacyjnych, które będą połączone z chodnikami biegnącymi wzdłuż przyległych ulic. Planowana inwestycja zakłada rozbiórkę istniejących nawierzchni ścieżek i placów, demontaż istniejącego czołgu wraz z cokołem, demontaż masztu i tablicy, przygotowanie podłoża pod nowe ścieżki, montaż ławek, koszy na śmieci, altany i pergoli.

Następnie zostanie wyznaczone miejsce pod wykonanie fontanny posadzkowej w centralnej części skweru, łącznie z przebudową przyłączy kanalizacji, wody i energii z szafą sterowniczą dla potrzeb planowanej fontanny. Zamontowane zostanie również oświetlenie ozdobne typu parkowego, z wykorzystaniem technologii LED. Przetarg na roboty zostanie ogłoszony jeszcze w lutym 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Komentarze 63

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paweł

Monia masz 100% racji - nie powinniśmy niszczyć historii. Jeśli Pan Burmistrz i Rada tak skrupulatnie stosuje przepisy ustawy dekomunizacyjnej , to znalazło by się jeszcze kilka rzeczy w Sławnie do zniszczenia. A CO Z LAMPĄ NA PLACU WYSZYŃSKIEGO POSTAWIONĄ ZA KOMUNY ??? Kiedyś była tam fontanna czyżby Pan Burmistrz tego nie wiedział ?

M
Monia
jestem za pozostawieniem czołgu(bez tabliczki)czy wszystko trzeba niszczyć?jest częścią historii(jaka by ona nie była)naszego miasta...
R
Roman
Cały czas czekam na twój wpis merytoryczny . Jesteś za usunięciem czołgu z tego miejsca czy pozostawieniem ?
g
gość
Roman, może byś napisał coś merytorycznie włąsnymi słowami zamaist wklejać filmiki...
R
Roman
gość (gość) (Roman)
"To zacznij myśleć, przede wszystkim trzeba stosować sie do prawa, mimo że nie zawsze się z tym zgadzamy."

https://www.youtube.com/watch?v=q9YvjCS_riE
R
Roman
Dalej chcesz walczyć na argumenty , pomysły czy tylko stać was na ubliżania ? A może chcesz współpracować ?
R
Roman
Postaw minusik i czekaj na lekarstwo . Jeszcze nie wymyślili na to co masz . :)
R
Roman
Widzę że się tobie nie spodobał masz lepszy ? Czy tak jak PiS czy PO jak nie my to zły pomysł ?
R
Roman
I jak pomysł z fontanną ? Pomyślałem .
R
Roman
Czy prawo nie zabrania palić śmieci w piecu c.o ? Czy prawo nie zabrania bić żony, dzieci, męża ?
Czy prawo nie zabrania jeździć PO pijaku ? Ba czy prawo nie zabrania pruć przez miasto 100 ?
R
Roman
Prawo to my .
R
Roman
Zróbcie z czołgu fontannę i problem się rozwiąże sam i wszyscy będą zadowoleni ci od czołgu i ci od parku z fontanną :) .
A ogłoście wśród mieszkańców konkurs na projekt fontanny z czołgu . Czy jakieś miasto w Polsce ma coś takiego .
To jest pierwszy etap promocji miasta . Są lub mogą być następne .
Czego potrzebuje miasto ?
Bogatych mieszkańców .

Najłatwiej oddać Laskowskiemu czołg ,pozbyć się problemu , wypić wódeczkę , zadzwonić do Dudy i zameldować "zadanie wykonane" . I żyć dalej za 12 taka m-c.
g
gość
To zacznij myśleć, przede wszystkim trzeba stosować sie do prawa, mimo że nie zawsze się z tym zgadzamy.
R
Roman
Zamiast czytać trzeba myśleć .
R
Roman
Dalej . Byłeś ostatnio w Krakowie ? Wiesz jakie jest tam powietrze ?
U nas tez takie za chwilę będzie . I co z tym zrobimy ? Ustawa, uchwała co zrobimy ?
Wiesz ?
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie