Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławno: Nauczyciele Gimnazjum Miejskiego nr 1 poszli do burmistrza [ZDJĘCIA]

Tomasz Turczyn
W 2017 roku szykują się wielkie zmiany w systemie edukacji. Od początku września wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów. Reforma rozpala emocje zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców. W tej sprawie. w Urzędzie Miejskim w Sławnie doszło do spotkania Krzysztofa Frankensteina – burmistrza Sławna z nauczycielami Gimnazjum Miejskiego nr 1 w Sławnie oraz dyrektorami sławieńskich szkół. Dyskusja dotyczyła działań przygotowujących do wygaszenia sławieńskiego gimnazjum.

Spotkanie trwało blisko dwie godziny. Na początku nauczyciele wystosowali prośbę o utworzenie, w miejsce wygaszanego gimnazjum, Szkoły Podstawowej nr 2 w Sławnie.

- Wiemy, że reforma oświaty jest niezależna od władz samorządowych, ale chcielibyśmy porozmawiać i przedyskutować pomysł stworzenie trzeciej szkoły podstawowej, tj. Szkoły Podstawowej nr 2 w Sławnie. Reforma oświaty spowoduje wygaszenie naszej szkoły. Trudno nam się z tym pogodzić – powiedziała Małgorzata Włodarczyk.

- Chcemy by nasza szkoła została przekształcona w Szkołę Podstawową nr 2 w Sławnie, bo w tym miejscu chcemy dalej się rozwijać i kontynuować to, co do tej pory robiliśmy. Nie chcemy zaprzepaścić dorobku naszej szkoły - kontynuowała Karolina Skibińska.

Burmistrz Sławna poinformował, że sytuacja jest trudna i analizowane są różne warianty, ale przede wszystkim należy brać pod uwagę dobro uczniów i nauczycieli, nie zapominając o sytuacji ekonomicznej i możliwościach miasta.

Dwie, czy trzy podstawówki - WIDEO z sesji Rady Miejskiej w Sławnie


- Podzielam państwa argumenty, bo sam osobiście jestem z tą szkołą bardzo związany. Wprowadzona została reforma oświaty, takie są fakty. My teraz w tej nowej rzeczywistości musimy się odnaleźć. Trzeba dostosować sieć szkół do obecnej reformy. Dwie szkoły podstawowe na pewno będą, co do trzeciej trzeba się zastanowić - koszty jej utworzenia będą ogromne i to przede wszystkim należy brać pod uwagę. Należy podkreślić, że cały rocznik klas trzecich gimnazjum przejdzie na rzecz szkolnictwa średniego. Przez to stracimy cały rok uczniów – tj. 5 oddziałów. Obecnie już nasze miasto do oświaty dopłaca ponad trzy miliony złotych. Jesteśmy otwarci na stworzenie dodatkowych godzin edukacyjnych, zamiast tworzenia nowej szkoły podstawowej. Spotykamy się tutaj, bo chcemy przekazać państwu też nasze przemyślenia. Rozpatrywane są różne warianty, wybrany zostanie ten, który będzie przede wszystkim najbardziej korzystny dla Was, uczniów i rodziców - powiedział burmistrz.


Następnie głos zabrała Grażyna Grabowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Edukacji w Sławnie.

- Utworzenie trzech szkół podstawowych w mieście będzie najmniej korzystne, przede wszystkim dla nauczycieli - stwierdziła. - Wtedy większość z was będzie pracować w niepełnych wymiarach, a koszty utrzymania trzech szkół będą tylko rosły. W chwili obecnej do miejskich szkół uczęszcza około 1000 dzieci. Obecnie średnia w klasie wynosi 20/21 dzieci, a analizując dane demograficzne naszego miasta wiemy, że póki co tych dzieci nie przybędzie. Pamiętajmy również, że nie wszystkie dzieci ze sławieńskich przedszkoli trafią do naszych szkół. Brakuje po prostu dzieci. Utrzymanie dwóch szkół podstawowych daje nam większe możliwości działania – a to będzie korzystne również dla dzieci. Środki potrzebne na utrzymanie trzeciej szkoły można wykorzystać i zainwestować w podnoszenie jakości kształcenia dzieci oraz w polepszenie zaplecza dydaktycznego. Cały czas mówi się o logopedach w szkołach. Również liczba psychologów i pedagogów musi być na takim samym poziomie jak w roku 2016/2017. Nie wspominamy tutaj o termomodernizacji obiektów – są to kosztowne inwestycje. Należy o tym pamiętać - podsumowała Grażyna Grabowska.

Do 15 maja 2017 roku dyrektor Gimnazjum Miejskiego ma obowiązek poinformowania nauczycieli o ich przyszłości. Henryk Kudźma zaznaczył, że nauczyciele będą już wiedzieć o tym wcześniej. Do 31 marca 2017r. radni miejscy będą musieli podjąć uchwałę o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, po uprzednim otrzymaniu pozytywnej opinii Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, który ma 21 dni na wydanie opinii.

Na spotkaniu poruszono również kwestie prawne reformy oraz temat przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie do budynku obecnego Gimnazjum. Podczas spotkania burmistrz zapoznał się z opiniami oraz odczuciami nauczycieli i do każdej sugestii się ustosunkował. Na koniec burmistrz podkreślił, że jest otwarty na wszelkie propozycje ze strony nauczycieli proponując jednocześnie, aby wspólnie rozwiązywać problem zatrudnienia i wypracować taki model, który pozwoli zminimalizować ich zwolnienia lub całkowicie uniknąć tego problemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto