MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy nordic walking do 66 km od Sławna. Podpowiedzi ciekawych tras na weekend 29 - 30 czerwca

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz ciekawych tras do nordic walking w okolicy Sławna? Z Traseo mamy dla Ciebie garść pomysłów na ten tydzień. Jeżeli dopiero chcesz zacząć uprawiać nordic walking, zacznij w weekend. W wolnym dniu będziesz mieć czas, by oswoić technikę. Oto nasze pomysły, gdzie można się wybrać w okolicy Sławna na nordic walking. Na ten weekend przygotowaliśmy szlaki w odległości do 66 km od miasta. Sprawdź je i daj znać, czy wszystko było zgodne z opisem.

Spis treści

Trasy nordic walking w okolicy Sławna

Wspólnie z Traseo przygotowaliśmy 3 trasy nordic walking oddalone maksymalnie o 66 km od Sławna. Zobacz, czy trasa polecana przez innych użytkowników Traseo jest ciekawa również dla Ciebie.

Nim wyjdziesz, sprawdź prognozę pogody dla Sławna.

W sobotę 29 czerwca według prognozy pogody ma być 23°C. Nie powinno padać. W niedzielę 30 czerwca zgodnie z najnowszymi prognozami pogody ma być 29°C w najcieplejszym momencie dnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 70%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Trasa PO RAZ DRUGI Sławoborze - Krzecko - Sidłowo - Krzecko - Sławoborze 16.03.2024

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 25,26 km
  • Czas trwania marszu: 5 godz. i 48 min.
  • Przewyższenia: 143 m
  • Suma podejść: 853 m
  • Suma zejść: 856 m

Trasę nordic walking mieszkańcom Sławna poleca Wycieczka_z_przewodnikiem

Poniżej wklejam opis tej samej trasy z 13.10.2024 r.

Trasa wiodła głównie ścieżkami leśnymi. Ze Sławoborza kierowaliśmy się do miejscowości Krzecko. W tej wiosce znajduje się pałacyk (obecnie budynek DPS). W pobliżu natknęliśmy się na pozostałości po dawnej gorzelni (wysoki komin). Warto również zwrócić uwagę na starą wieżę ciśnień. Obecnie w rękach prywatnych. Maszerując ścieżkami leśnymi dotarliśmy do głazu narzutowego (pomnik przyrody), a następnie udaliśmy się na górę Klonówka 172 m.n.p.m. Na tym wzniesieniu wybudowano w 1994 roku drewnianą wieżę jako punkt obserwacyjny. W 2014 roku stanęła nowa murowana o imieniu Beata :) Kolejny odcinek trasy to powrót do Krzecka i dalej w stronę Sidłowa, a następnie kolejny głaz nad rzeką Pokrzywnicą. Stamtąd już z powrotem do Sławoborza.
Trasa, którą przeszliśmy jest "reklamowana" na stronie gminy Sławoborze jako szlak rowerowy. Nie wiem kiedy była znakowana, ale niewiele już z tych znaków nie ma.... nikt nie zadbał o odnowienie szlaku. W niektórych miejscach nie polecam jej rowerzystom bo po prostu nie można przejechać. Najlepiej zaopatrzyć się w mapę i kompas czy jakieś urządzenie nawigacyjne ;)
Nawiguj


Czy będzie dobra pogoda do marszu?

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Wędrówka przez Dolinę Kulawy i okolice

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 25,33 km
  • Czas trwania marszu: 6 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 49 m
  • Suma podejść: 370 m
  • Suma zejść: 365 m

GR3miasto poleca trasę mieszkańcom Sławna

Głównym celem naszej ostatniej wędrówki była Dolina Kulawy. Znajduje się ona w Leśnictwie Przymuszewo, na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje się ona niezwykle urokliwą przyrodą z wieloma rzadkimi, podlegającymi ochronie roślinami. Krajobraz uzupełniają krystaliczne jeziora oraz meandrująca rzeka Kulawa. Chcąc obejść to niesamowite miejsce, trasę można rozpocząć we wsi Laska. My jednak wydłużyliśmy ją o kilka dodatkowych atrakcji, w tym przepiękne jeziora lobeliowe.

Rezerwat Przyrody „Dolina Kulawy”:

Chcąc zapoznać się z przepiękną przyrodą rezerwatu przyrody skorzystaliśmy z wytyczonej w terenie ścieżki dydaktycznej. Z jednej strony rzeki wiedzie ona dość szeroką drogą gruntową, z drugiej mało uczęszczanym leśnym duktem, co z pewnością może być utrudnieniem jeśli chcielibyśmy udać się z dziećmi w wózku. Po drodze występuje też drewniana kładka, która wije się przez torfowiska. Na końcu jest także zadaszona wiata i ławy, to wspaniałe miejsce na piknik. Poruszając się wytyczonym szlakiem dydaktycznym można dokładnie przyjrzeć się całemu systemowi nawadniającemu tutejsze torfowiska, a także poszerzyć swoje wiadomości o rośliny chronione.

Jeziora lobeliowe:

Ze wszystkich jezior lobeliowych, które występują w naszym kraju, 95% znajduje się na Pomorzu. Poza Polską, w Europie jeziora tego typu występują jeszcze w Norwegii, Finlandii, Danii i Szkocji. Usytuowane są w obniżeniach terenu; bezodpływowe, naturalne zbiorniki wodne dawniej otoczone były borami sosnowymi, dąbrowami czy buczynami. Cechami charakterystycznymi jezior lobeliowych są: kwaśny odczyn, niewielka ilość soli, skąpożywność, przezroczysta woda i piaszczyste dno. Swoją nazwę zbiorniki te zawdzięczają lobelii jeziornej, która objęta jest ochroną, stąd też w większości tych jezior, niestety, wydano zakaz kąpieli. Latem - przy bezchmurnym niebie i odpowiednim załamaniu światła - woda w tych jeziorach ma piękny, turkusowy odcień. Na trasie naszej wędrówki zobaczyliśmy jeziora Nawionek oraz Piecki. Dotarliśmy do nich wyznakowanymi w terenie lokalnymi ścieżkami dydaktycznymi oraz pieszym Szlakiem Zaborskim.
Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Wędrówka przez Mierzeję Gardnieńską

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 21,82 km
  • Czas trwania marszu: 5 godz. i 49 min.
  • Przewyższenia: 62 m
  • Suma podejść: 926 m
  • Suma zejść: 939 m

Trasę do marszu ze Sławna poleca GR3miasto

Choć wkoło jest mnóstwo ciekawych miejsc np.: pomilitarnych, nasza trasa skupia się na walorach przyrodniczych. Na dobry początek przemierzamy bujne i wiecznie zielone lasy w kierunku Wydmy Czołpińskiej, która składa się z ciekawie porośniętych pasm mniejszych, piaszczystych wzniesień i garbów. Miejscami przyjmują one szaro brunatne kolory, co świadczy, że pochodzą one z różnych okresów. Trasa naszej marszruty w dużej mierze opiera się o wyznakowany kolorem czerwonym, pieszy Szlak Nadmorski. Trzymając się jego oznakowań, po pewnym czasie dochodzimy do plaży.

Plaża, jak plaża, niby taka sama jak wszędzie, a jednak jest w niej coś, czego nie znajdziemy np.: w Trójmieście. Ciekawostką są ku płaskie kamienie, pod którymi świszczący wiatr uformował różnorodne kształty. Wędrując wzdłuż Mierzei Gardnieńskiej brzeg jest raz szerszy, raz bardzo wąski. W przewężeniach zbocza wydm wchodzą niemalże do morza. Po kilku km marszruty w końcu na horyzoncie pojawia się także prastary las, który kilka dni wcześniej został odsłonięty na skutek sztormu. Widok jest niesamowity! Robimy tu dłuższą przerwę oglądając sięgające do dwóch metrów wysokości konary drzew oraz niesamowicie uformowany brzeg.

Ostatnim etapem naszej wędrówki jest szlak wiodący zalesionym obszarem między wydmami a śródleśnymi, jeziorami – Dołgie Małe i Dołgie Wielkie. W okresie jesieni i wiosny, po większych opadach deszczu warto uzbroić się w wysokie za kostkę buty turystyczne, wszak teren jest dość błotnisty i grząski. Warto jednak się tędy udać chociażby ze względu na bujne mchy i porosty, a także różnorodne formy drzew.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Nordic walking - na czym polega?

Nordic walking jest coraz chętniej wybierany przez różne grupy wiekowe. Czym jest ten sposób aktywności? Nordic walking polega na chodzeniu z kijkami. Chociaż brzmi banalnie, ten trening wymaga odpowiedniej techniki, by był skuteczny. Poprawne wykonywanie treningu może przynieść zadowalające efekty. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie jeśli lubisz spacerować. Marsz z kijkami przyniesie więcej efektów, niż zwykły spacer. Nordic walking może pomóc w zrzucenie zbędnych kilogramów.

Ważne by do nordic walking wybrać dedykowane do tej aktywności kijki, ponieważ różnią się one od zwykłych trekkingowych kijków. Różnią się budową, rękojeścią oraz obecnością pasków. Możemy wybrać kijki:

  • z włókna szklanego
  • aluminiowe
  • z włókien węglowych

Warto zapoznać się z różnymi rodzajami i dopasować coś odpowiedniego dla siebie. Trzeba pamiętać również o tym, by dopasować kijki do swojego wzrostu. Jeśli stoimy wyprostowani i trzymamy kijek w dłoni to pomiędzy przedramieniem i ramieniem powinien utworzyć się kąt prosty. Możemy również zdecydować się na kijki z regulowaną długością.

Kto może uprawiać nordic walking?

Ogromną zaletą tego sportu jest to, że może go uprawiać niemal każdy. Jest to bezpieczny rodzaj aktywności, a dodatkowo marsz z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stóp. Jest to więc bardzo dobry wybór dla osób starszych. Gdyż wystąpienie kontuzji jest bardzo rzadkie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej techniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto