Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remontują zabytkowy pałac w Kwasowie (gm. Sławno) - ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Pałac w Kwasowie na terenie gminy Sławno
Pałac w Kwasowie na terenie gminy Sławno UG
Zobaczcie postęp prac budowlanych przy kompleksowym remoncie i termomodernizacji pałacu w Kwasowie na terenie gminy Sławno.

Remontują pałac w Kwasowie

Po odsłonięciu i zabezpieczeniu fundamentów pałacu w Kwasowie (gm. Slawno) wymieniono okna, ułożono część nowej elewacji i rozpoczęto prace przy wymianie poszycia dachowego.

Inwestycja wpisana została w Lokalny Plan Rewitalizacji Gminy Sławno, dzięki czemu pozyskano środki na jej realizację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Około 85% kosztów pokryte zostanie z dotacji, zaś pozostałą kwotę zapłacą właściciele poszczególnych lokali.

Gmina Sławno jako lider całego projektu nie ponosi kosztów jego realizacji. Zapewnia doradztwo, wsparcie merytoryczne i nadzór nad prowadzonymi pracami budowlanymi oraz rozliczenie całości dotacji.

Historia Kwasowa


Kwasowo jest wsią średniowieczną o XIII-wiecznej
metryce; po raz pierwszy wzmiankowaną w 22.11.1273r., w dokumencie lennym biskupa kamieńskiego jako lenno Joanitów. W 1636 roku na południowym krańcu Kwasowa osiedlili się mieszkańcy zniszczonej wsi Reddichow (leżącej między Kwasowem, a Bobrowicami). W tym samym roku całość Kwasowa nabył landrat Rüdigel Otto von Zitzewitz. Odziedziczył on również opuszczoną wieś Reddichow, która od 1406 roku była lennem klasztoru kartuzów w Marienkron.

Na przestrzeni następnych wieków właściciele Kwasowa zmieniali się często (m. in. v. Bieberstein, v. Grape, v. der Schulenburg). W latach 1732/33 po pożarze drewnianego kościoła ufundowana została przez ówczesnego właściciela von Biebersteina nowa murowana świątynia. W 2 połowie XVIII wieku majątek intensywnie się rozwijał. Powstały nowe folwarki : m. in. Dybowo.

W wyniku reform Steina – Hardenberga przeprowadzono separację gruntów oraz częściowe uwłaszczenie chłopów, co potwierdza mapa katastralna z 1823 roku. W 1819 roku majątek nabył porucznik Wilhelm von Michaelis, od tego momentu do 1945 roku dobra pozostałway w rękach tej rodziny. W 1921 roku spłonęła większość zabudowy folwarcznej zabudowy mieszkalnej i jedno gospodarstwo chłopskie. W 1939 roku oprócz majątku w Kwasowie było 10 gospodarstw o pow. 10 – 28 ha, 13 gospodarstw o powierzchni 5 – 10 ha i 24 do 5 ha.

Remont pałacyku w Sławnie:

Sławno. Zabytkowy pałacyk odzyskuje blask, ale remont ruszył...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto