Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport Samochody 2022. Mniej samochodów sprowadzonych do Polski, za to cena takiej operacji wzrosła

Mateusz Tkarski
Marcin Oliva Soto/Polskapresse
Raport Samochody 2022 oparty jest na danych z ponad 400 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych w serwisie Clicktrans w latach 2011-2022. Wynika z niego, że w 2022 Polacy sprowadzili mniej samochodów, musieli za to ponieść wyższe koszty transportu.

Z raportu Samochody 2022 wynika, że koszty transportu wzrosły o 19 proc. Dane Clicktrans wskazują, że za transport samochodu średnio płaciliśmy 1791 zł (w roku 2021 - 1504 zł).

Wzrosły koszty sprowadzenia samochodu

- Ceny wzrosły na wszystkich popularnych kierunkach. Średnio płaciliśmy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych więcej za transport auta. Największy wzrost odnotowała Szwajcaria - import auta z tego kraju podrożał aż o 46,5 proc.. Najmniej wzrosła cena sprowadzenia auta ze Szwecji (o 2 proc.) i Danii (o 12,5 proc.) - pokazuje raport Samochody 2022.

Najchętniej sprowadzano auta z Niemiec. Udział Niemiec w zleceniach na transport samochodów wynosił ponad 55 proc. Na drugim miejscu znalazła się Francja z udziałem w zleceniach na poziomie ponad 12 proc., a na trzecim Holandia z udziałem 7,5 proc.

CZYTAJ TEŻ: Rekordowa sprzedaż opon w Polsce. Coraz rzadziej kupujemy opony budżetowe. Duży udział w sprzedaży zanotowały opony do maszyn rolniczych

Zdecydowanie spadło zainteresowanie sprowadzeniem samochodu z Wielkiej Brytanii, na miejscu której znalazła się w 2022 roku Szwecja. Udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na transport aut spada już od kilku lat, a 2022 rok potwierdził ten trend. Udział Wielkiej Brytanii w zleceniach wyniósł zaledwie 2,5 proc.

- Nie zaskakuje nas coraz niższy udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na sprowadzenie samochodu. Znacznie sprawniej i bez dodatkowych formalności celnych można sprowadzić auto choćby zza naszej zachodniej granicy - mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Najpopularniejszą marką sprowadzaną do Polski był, podobnie jak rok wcześniej, Volkswagen. Na podium znalazły się Audi i BMW, które odnotowały niewielkie wzrosty.

Do jakich regionów i miast w Polsce trafiają najczęściej auta z zagranicy?

Na Mazowsze, które jest kierunkiem dla 14 proc. sprowadzanych za pomocą serwisu samochodów. Kolejne są Wielkopolska i Dolny Śląsk, po ok. 10 proc. Na Pomorze trafia niecałe 5 proc. samochodów. Jeszcze miejsze zainteresowanie sprowadzeniem auta jest w stolicy regionu. Do Gdańska trafił zaledwie 1 proc. sprowadzonych w ubiegłym roku samochodów, czyli mniej więcej tyle samo, ile aut trafiło do Rzeszowa czy Lublina.

Clicktrans.pl to polski serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Portal działa od 2010 roku i rozwija się w całej Europie.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Raport Samochody 2022. Mniej samochodów sprowadzonych do Polski, za to cena takiej operacji wzrosła - Dziennik Bałtycki

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto