Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezentujemy trzy wsie gminy Sławno ZDJĘCIA - byliście tutaj?

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Prezentujemy na zdjęciach trzy wsie gminy Sławno. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęciowej.

Na fotografiach zobaczycie dwie wsie gminy Sławno (powiat sławieński - zachodniopomorskie) - Noskowo i Boleszewo oraz Wrześnicę.

Wieś Noskowo

Noskowo to wieś gminy Sławno znajdująca się niedaleko drogi krajowej nr 6 - skręt - jadąc od Sławna - w prawo. Liczba ludności- 499. Powierzchnia-1179 ha. Noskowo to wieś sołecka leży na płn.-wschodnim krańcu gminy, oddalona od Sławna o ok. 9km i ok. 15km na zachód od Słupska. Sąsiednie miejscowości to: Wrześnica , Komorczyn, Warszkówko. Wieś skomunikowana z drogą E-28. Miejscowość położona na rolniczym terenie, od płd.-zach. przepływa niewielki ciek stanowiący dopływ Wieprzy.

Wieś o metryce średniowiecznej, po raz pierwszy wymieniana w dokumencie książąt Bogusława, Barnima i Warcisława, w którym potwierdzają Sławnu jego wolnościi przywileje-pod dokumentem jako świadek pojawił się „Stanislaus de Nossikow”, z pieczęci wynika , że należał on do rodu von Pirch. Następnie lenno przeszło na własność rodu von Natxmer, w jej posiadaniu pozostawało do połowy XVII w.; od 1656r. Majątek podzielony na części należał do rodziny von Zitzewitz. W 1765r. Noskowo uzyskało prawa majątku alodialnego. W 1784r. We wsi było 9 gospodarstw chłopskich, 2 półchłopskie, działała kuźnia, szkoła.

Wieś Boleszewo

Liczba mieszkańców - 455. Powierzchnia - 1194 ha. Boleszewo jest dużą wsią sołecką położoną na zachodnim krańcu gminy, oddaloną od Sławna o około 6 km. Sąsiednie miejscowości to: Słowino (gm. Darłowo), Stary Jarosław (gm. Darłowo). Ta najdłuższa w gminie wieś (około 9,5km) położona jest na równinnym, bezleśnym terenie. Na północ od wsi (przebieg równoleżnikowy) przepływa Moszczenica.

Pierwsza wzmianka o Boleszewie pojawia się w 1575r., kiedy książę Jan Fryderyk potwierdza Cesarzowi Paulowi, Joachimowi i Hansowi Natzmer ich posiadłość, powołując sie na dokument z 1512r. Potwierdzający von Natzmerom własność w Boleszewie. Na podstawie tych dokumentów można stwierdzić, że wieś miała metrykę średniowieczną:powstała w okresie kolonizacji niemieckiej około 1330r. Świadczy o tym pośrednio charakterystyczny układ przestrzenny w formie rozległej rzędówki. Być może w tym okresie powstał także kościół; zastąpiony około 1500r. budową ryglową (zachowano gotycką, ceglastą wierzę). Patronat nad kościołem sprawowali właściciele majątku. Od czasów reformacji do 1945r. ta protestancka świątynia podlegała parafii w Rzyszczewie, dlatego we wsi nie było gospodarstwa parafialnego.

Wieś Wrześnica

Liczba ludności- 807. Powierzchnia- 1642 ha. Wrześnica- duża wieś sołecka-położona jest w płd.-wschodniej części gminy, oddalona o ok. 8 km od Sławna. Sąsiednie miejscowości to: Noskowo, Sławsko. Wieś rozlokowana jest w niewielkiej odległości na południe od linii kolejowej na trasie Szczecin-Gdańsk, stacja kolejowa. Wieś położona na urozmaiconym pod względem topograficznym terenie, ciekiem wodnym opływającym wieś od południa.

Pierwsza wzmianka- grodzisko słowiańskie 1652 r. Tereny dzisiejszej wsi Wrześnica stanowiły obszar atrakcyjnej osadniczo już we wczesnym średniowieczu, stąd pozostałości po grodzisku. Z pewnością miejscowość istniała już przed 1652r., z którego skąd pochodzi pierwsza wzmianka, że stacjonowały tu oddziały miast Słupska, Sławna i Darłowa. Pod koniec XVIII w., we Wrześnicy było 19 bauerów, 1 wolny wójt, 4 zagrodników, kowal, 3 chałupników, działała szkoła.

Sławno

Nowe ZDJĘCIA Sławna z lotu ptaka pasjonata fotografii

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto