Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajcie trzy kolejne wsie gminy Sławno ZDJĘCIA - Łętowo, Brzeście, Janiewice

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Zobaczcie trzy kolejne wsie gminy Sławno - Janiewice, Brzeście, Łętowo.

Janiewice - gmina Sławno

Liczba ludności – 526 osób
Powierzchnia – 2888 ha

Janiewice są wsią sołecką położoną na południu gminy, oddaloną od Sławna o około 11.5 km. Sąsiednie miejscowości to: Brzeście, Żukowo. Wieś leży na Równinie Słupskiej w odległości o około 5 km od lokalnej drogi ze Sławna do Polanowa. Na południowy – zachód od wsi rozciąga się rezerwat Janiewickie Bagno.

Janiewice są wsią o metryce średniowiecznej (co potwierdzają także źródła niemieckie). Wieś poważnie ucierpiała podczas wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648). W okresie 1679 – 1690 majątek (wraz z sąsiednimi wioskami) nabył Adam von Podwewils.

Na początku XIX wieku lenno przechodzi na rodzinę von Blumenthal, w 1874 roku majątek w Janiweicach, Łętowie, Żukowie i Gwiazdowie kupuje książe Leopold Hohenzollern – Sigmaringen. Kluczem folwarków zarządzano z Janiewic.

Brzeście - gmina Sławno

Liczba mieszkańców - 197
Powierzchnia - 296 ha

Brzeście liczy 208 mieszkańców, jest to wieś sołecka leżąca w płd. - wsch. części gminy, oddalona o około 10 km od Sławna. Sąsiednie miejscowości to: Żukowo, Janiewice, Gwiazdowo.Wieś położona na terenie równinnym, bezleśnym.
Historia

Po I wojnie światowej w wyniku kryzysu gospodarczego zjawiskiem powszechnym były parcelacje majątków junkierskich. Nowa osada Brzeście powstała (wraz z liniowymi koloniami) na owalnym planie. W 1939 r. w Brześciu było 21 gospodarstw o powierzchni 10 – 30 ha, 89 gospodarstw po 5 – 10 ha.

Łętowo - gmina Sławno

Liczba ludności – 307 osób
Powierzchnia – 2498 ha

Łętowo to wieś sołecka położona w południowej części gminy, oddalona o około 12 km na południowy – wschód od Sławna. Sąsiednie miejscowości to: Żukowo, Janiewice oraz Korzybie (woj pomorskie). Wieś położona na południowo – zachodnim brzegu jeziora Łętowskiego.

Wieś o metryce średniowiecznej , po raz pierwszy wymieniana w źródłach w 1331 roku, jako własność joannitów; wówczas to zastępca mistrza zakonu Gerard von Bortfeld podjął decyzję o sprzedaży wsi (prawdopodobnie Massowom), aby pokryć zadłużenie wobec Sławna. W 1410 roku zarówno Żukowo jak i Łętowo należały do Henninga III Massow. Lennem tego rodu wieś pozostawała aż do 2 połowy XVII wieku. W 1690 roku jako właściciel wsi wymieniany jest Adam von Podewils z Krangen (Krąg).

W 1844 roku majątek (w wyniku koneksji rodzinnych) dziedziczy Werner G.A. von Blumenthal. W 1874 jego syn sprzedaje Łętowo książętom Hohenzolern – Siegmaringen.

Poznajcie dwie kolejne wsie gminy Sławno ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto